Prokuroria Publike po kontrollon nëse ka veper penale në rastin e Kirurgjisë në Shkup

Picture of INA
INA

04/06/2024

Prokuroria Publike, me njoftimin e ministrit të Shëndetësisë ka konstatuar një rast, gjatë të cilit ka nisur një proces për të përcaktuar nëse ka vepër penale në rastin e mosfunksionimit dy javor të sallave të kirurgjisë në Qendrën Klinike “Nënë Tereza” në Shkup, tha prokurori publik shtetëror Ljupço Kotsevski në një intervistë për “360 gradë”.

Sipas tij, kontrollohet nëse është kryer vepër e diversionit apo e sabotimit.

“Prokuroria Publike ka vepruar sipas njoftimit të ministrit të Shëndetësisë. Ndaj asnjë të dyshuari nuk është ngritur kallëzim penal, por ka vetëm raport për atë që ka ndodhur.

Prokuroria Publike ka ngritur një rast duke iniciuar veprime procedurale. Janë dëgjuar një numër të madh dëshmitarësh, janë mbledhur prova materiale dhe procedura është ende në vazhdim. Për Prokurorinë Publike është e rëndësishme në rastin konkret nëse ka mundësi për ndonjë lloj krimi. Mund të jetë diversion sipas nenit 314 ose sabotim sipas nenit 315 të Kodit Penal”, thotë prokurori publik.

TË FUNDIT
47 minuta
Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!
54 minuta
Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë
1 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
1 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
1 orë
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

ME TE LEXUARA

2 orë
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
1 ditë
Diploma të falsifikuara në Strugë, kapet një person
21 orë
Kontinjerët plot me plehëra, qytetarët frikësohen nga epidemitë
2 orë
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
1 ditë
Kasami në takim me Vanhoutte: Plan ambicioz për rrugën eurointegruese të RMV-së

LEXO MË SHUMË

Foto

Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!

shefii 2 (1)

Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

4a80d4fb-369e-4972-951f-6704aa84eccf

Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

IMG_3408

Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

Foto

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

INFO

NA NDIQ