Prokuroria vazhdon hetimet për Onkologjinë, merret me rastet më specifike

Picture of INA
INA

05/10/2023

Prokuroria vazhdon me hetimet për skandalin në Klinikën e Onkologjisë. Thonë se po merren me rastet më specifike. Nga ana tjetër pacientët shprehen të zhgënjyer për gjendjen në Onkologji. Drejtoresha e re thotë se bëjnë përpjekje maksimale për të kthyer besimin tek mjekët.

“Një vit pasi u zbulua skandali për manipulime të mundshme në Onkologji, Prokuroria po heton disa nga rastet më specifike që janë zhvilluar këtu. Po ashtu edhe në Kuvend është formuar Komision anketues, por këto masa nuk mjaftojnë për pacientët, të cilët kanë humbur besimin në këtë Klinikë dhe shprehen skeptik për terapitë që marrin”, raporton Adnan Qaili, gazetar.

“Shëndetësia jonë është për askund, nuk ka as në Afrikë kështu. Gënjejnë e vjedhin të gjithë vetëm për para, mjafton kjo që e thash për publikun.”

“Mendoj se terapia e parë ishte doza e duhur sepse pata reaksione. Pas asaj kisha edhe 10 terapia, por nuk pata asnjë reaksion, sikur të më kishin dhënë ujë. Nuk dua ta them para kamerës sepse kam hallet e mia pastaj më dalin probleme tjera. Mendoj se ka pasur keqpërdorime, larg asaj që nuk ka pasur.”

Violeta Klisarova, si zëvendësuesja e njërit prej të dyshuarave për skandalin, ish-drejtori medicinal Nino Vasev, tha se janë duke punuar dyfish për të kthyer besimin e qytetarëve. Ajo shprehet e gatshme që në emër të gjithë stafit tu kërkoj falje pacientëve.

“Të përfundoj procedura, të merren dëshmi për segmente të caktuara të parregullsive nëse zbulohen, mendoj se kërkim falja, gjithsesi nga unë për arsye morale si njeriu i parë i klinikës për momentin, nuk e kemi problem dhe nuk turpërohem të kërkoj falje edhe pse nuk jam e përfshirë direkt dhe nuk kam faj personalisht në asnjë prej këtyre çështjeve. Le të përfundoj hetimi dhe do të kërkojmë përgjegjësi, edhe morale nga të gjithë ata që vërtetohen si fajtorë”, tha Violeta Klisarova, Drejtoreshë e Onkologjisë.

Nga Shoqata e pacientëve me kancer “Hema-Onko” thonë se Maqedonia është vendi i vetëm që nuk ka një regjistër të unifikuar për pacientët me kancer. Kryetarja e kësaj shoqate Lidija Pecovak tha se deri më tani është bërë porositje paushallë e terapive dhe gjithçka ka qenë jashtë kontrollit për buxhetin e ndarë.

“Shihet që këtë vit ka pasur kaq, vjet aq dhe do bëjmë planifikim për vitin e ardhshëm, por duhet ta kemi atë regjistër. Në çdo tjetër, madje edhe shtetet ballkanike ka regjistër të pacientëve me kancer, vetëm këtu në Maqedoni nuk kemi. Këtu e shohim që Ministria e Shëndetësisë nuk bashkëpunon me organizatat e pacientëve”, theksoi Lidija Pecovak, Shoqata e pacientëve me kancer “Hema-Onko”.

Në kuadër të muajit tetor, si periudhë e sensibilizimit të qytetarëve për kancerin, në mënyrë që të parandalojnë më të keqën, nga kjo shoqatë thonë se në vend ka rreth 70 mijë pacientë aktiv me kancer./Alsat

TË FUNDIT
23 minuta
Kryeministri Mickoski dhe ministrat e tij morën detyrat dhe nisën punën
26 minuta
Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës
1 orë
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
2 orë
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
2 orë
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
6 orë
Vesna Janevska e mori funksionin ministër i Arsimit dhe Shkencës nga ministri i deritanishëm Jeton Shaqiri
20 orë
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
26 minuta
Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës
10 orë
Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

LEXO MË SHUMË

xhaferi mickovski]

Kryeministri Mickoski dhe ministrat e tij morën detyrat dhe nisën punën

448950491_1036715154484673_7586924692570773989_n

Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës

Murtezani-Mariciq-750x430

Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

IMG_3551

Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

INFO

NA NDIQ