Promovohet libri „ALBANIA in Between 1991 – 2021“ nga Hans Peter Jost

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2022

Në aktivitetin promovues, Hans Peter Jost do të flasë për përvojat e tij lidhur me librin, me mikpritësin, me Thomas Krempke

Që nga fillimi i viteve 1990, fotografi zviceran Hans Peter Jost ka dokumentuar zhvillimin e Shqipërisë nga ditët kaotike, të trazuara dhe të dhimbshme të ndryshimit të regjimit deri në ditët e sotme të kapitalizmit të egër.

Është krijuar kështu një dëshmi unike me shumë foto të papërsëritshme dhe tekste shoqëruese nga historianët.

Në 30 vjetët e fundit, Hans Peter Jost ka vizituar në vazhdimësi Shqipërinë. “Sot e gjitha ka ndryshuar masivisht. Arsimi dhe infrastruktura kanë avancuar mirë. Por dallimi midis të pasurve dhe të varfërve është bërë i madh”, përmbledh fotografi përshkrimin e tij për Shqipërinë, shkruan albinfo.ch.

Shoqata e Miqësisë Zvicër – Shqipëri do të bëjë promovimin e librit, të mërkurën që vjen, më 9 mars.

Në aktivitetin promovues, Hans Peter Jost do të flasë për përvojat e tij lidhur me librin, me mikpritësin, me Thomas Krempke.

Mbrëmja mbahet në ambientet e Sphères (Hardturmstrasse 66, Zürich, 8005), nga ora 20 deri në orën 21.30.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia kroaci kroate

​Shqiptarja që fshehu aksidentin me dy të vdekur në Kroaci (FOTO)

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Atentat shqiptarit në Spanjë, 33-vjeçari qëllohet me 5 plumba në një qendër tregtare – zbardhen detaje nga ngjarja e rëndë

flamur-nju-jork

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

valle mergimtar flamuri kuq e zi diaspora

Po vazhdon regjistrimi online i Diasporës, përmes eDiaspora

Ibrahim Kazimi

Romani «Eskadronët e Vdekjes»(kronikë e një kasaphane) -një sakrament historik mbi sakrificën kombëtare…

policia gjermane gjermani

Shqiptari (23) arratiset nga policia gjermane me 200 km/h

kurti len

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Cyrih të Zvicrës (FOTO)

universiteti-i-tetoves-UT

FOTO/ UT bashkëpunim me institucionet shëndetësore të Republikës Federale të Gjermanisë

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

INFO

NA NDIQ