Pronari i ChatGPT OpenAI do të hapë zyrën e parë “ndërkombëtare” në Londër

Picture of ina-online
ina-online

29/06/2023

Kompania amerikane që qëndron pas ChatGPT ka thënë se zyra e saj e parë ndërkombëtare do të jetë me bazë në Londër.

Shefi ekzekutiv i OpenAI, Sam Altman tha se masa ishte një “mundësi për të tërhequr talente të klasit botëror”.

Një hap i tillë vjen pasi ai kritikoi legjislacionin e propozuar të BE-së që rregullon inteligjencën artificiale (AI), i cili do t’u kërkonte kompanive të zbulojnë përmbajtjen e përdorur për të rregulluar sistemet e tyre.

Ndërkohë, Mbretëria e Bashkuar po planifikon atë që e quan rregullore “pro-inovative”.

“Ne jemi të emocionuar të zgjerojmë kërkimin tonë dhe zhvillimin në Londër, një qytet i njohur globalisht për kulturën e tij të pasur dhe grupin e talenteve të jashtëzakonshme”, ka thënë Diane Yoon.

“Ne jemi të etur për të ndërtuar ekipe dinamike në kërkimin [dhe] inxhinieri… për të përforcuar përpjekjet tona në krijimin dhe promovimin e AI të sigurt”.

Kur ChatGPT shpërtheu në skenë nëntorin e kaluar, aftësia e chatbot-it për të dhënë përgjigje për pyetjet nxiti një interes të madh global për produktet më të fundit të fuqizuara nga AI.

TË FUNDIT
2 ditë
“Apple” me zbritje të mëdha në Kinë, zbuloni sa kushton “iPhone 15”
3 ditë
Shefi i Netflix nuk mendon se programet e AI do të zëvendësojnë krijuesit dhe aktorët e filmave
3 ditë
Tesla e lë pas objektivin e madh
3 ditë
Funksioni i ri i YouTube Music ju lejon të kërkoni këngën duke e kënduar atë
4 ditë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

apple-iphone-15-pro-3

“Apple” me zbritje të mëdha në Kinë, zbuloni sa kushton “iPhone 15”

Netflix

Shefi i Netflix nuk mendon se programet e AI do të zëvendësojnë krijuesit dhe aktorët e filmave

tesla-model-3-behet-makina-elektrike-me-e-shitur-ne-evrope_5ca31f5e2e44d

Tesla e lë pas objektivin e madh

youtube-804x380

Funksioni i ri i YouTube Music ju lejon të kërkoni këngën duke e kënduar atë

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

molla-e-kuqe-avioni-aeroplani-turk

Shumë shpejt edhe linjat ajrore me Inteligjencë Artificiale, ja çfarë po ndodh

nasa2

Vetëm 40 vite dritë larg, NASA zbulon planetin e ri të ngjashëm me tokën. Në të ardhmen mund të transferohet raca njerëzore

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp sjell dy opsione të rëndësishme për përdoruesit

rrjete sociale instagram facebook tik tok

BE heton Facebook dhe Instagram, rrjetet sociale dyshohet se shkaktojnë varësi tek fëmijët

INFO

NA NDIQ