Propozim për uljen e rrogave të funksionarëve, Sindikata e dorëzon në Kuvend

ina-online
ina-online

21 Gusht, 2023

Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë i ka dorëzuar Kuvendit propozim për uljen e pagave të zyrtarëve që u rritën për 78 për qind.

Sindikata kërkon ndryshime të menjëhershme të nenit 11 të Ligjit për paga dhe shtesa të tjera të deputetëve dhe personave të tjerë të zgjedhur dhe të emëruar në shtet.

“Ne propozojmë që rritja e pagave të punonjësve dhe zyrtarëve të sektorit publik të bazohet në parime të barabarta pa diskriminim në përputhje me parimet e dakorduara në Marrëveshjen e Përgjithshme Kolektive për Sektorin Publik dhe rregullat për punëtorët duhet të zbatohen në mënyrë të barabartë për zyrtarët, pavarësisht nëse është në nivel qendror apo lokal”, thekson LSM.

Sindikata vlerëson se është e palogjikshme rritja drastike e pagave të zyrtarëve, sidomos në kohën kur punëtorët, qytetarët dhe pensionistët ballafaqohen me pasojat e kriza ekonomike, shëndetësore dhe ushtarake, rritja e kostove për jetën – inflacioni dhe rritja e shportës minimale të sindikatave.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kontrolloret-ajror-MK-1130x635-1-696x391

Kontrollorët e trafikut ajror në Maqedoni paralajmërojnë grevë më 12 tetor

mepso

Pezullohet kompania diskutabile, MEPSO-s i merrte energjinë elektrike pa e paguar

policia financiare e Maqedonise

Kush do të vjen drejtor i policisë financiare, pas largimit të Muaremit

baza ushtarake serbe

Kjo është baza e re ushtarake serbe që po ndërtohet në afërsi të kufirit me Kosovën (FOTO)

vucic cnn

Vuçiq gënjen në CNN

vjosa rama von der leyen michel

Ulja e çmimit të internetit ‘Roaming’ mes Europës dhe Ballkanit Perëndimor, Rama: Hyri në fuqi më 1 tetor, e konkretizuar në samitin historik në Tiranë

Ursula von der Leyen

Parlamenti Evropian diskuton sot për sulmin terrorist ndaj Policisë së Kosovës, pritet miratimi i një rezolute

Matthew Miller Metju Miler

DASh: Nuk është e konfirmuar se Serbia i ka tërhequr trupat përreth kufirit me Kosovën

Rama Plenkoviq

Rama e Plenkoviq kërkojnë masa kundër Serbisë për shkak të dhunës në Kosovë

INFO

NA NDIQ