Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

INA
INA

01/03/2024

Me tetë vota “për”, asnjë kundër dhe të përmbajtur, Komisioni kuvendor për çështje të zgjehdjeve dhe emërimeve sot e miratoi Propozim-vendimin për caktim të koeficientëve për caktim të rrogës së presidentit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, të deputetëve në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe të funksionarëve të cilët i zgjedhë dhe emëron Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Në pajtim me Vendimin, koeficientët për caktimin e kompensimit të rrogës dhe rrogës së funksionarëve të cilat ishin prej 2,20 deri 4,50, ulen dhe paraqesin 1,91 deri 3,92. Ulen edhe koeficientët e rrogavr zë deputetëve. Ata silleshin prej 3,5 deri 4, ndërsa tani janë zëvendëuar me koeficientët prej 3,04 deri 3,92.

Koeficientët do të fillojnë të zbatohen me pagesën e rrogës për muajin shkurt 2024.

Për diskutim rreth kësaj pike nuk u paraqit askush nga anëtarët e pranishëm të Komisionit.

Kryetarja e Komisionit, Maria Georgievska përkujtoi se Kuvendi dje, me procedurë të shkurtuar, i solli ndryshimet ligjire të cilat duhet të mundësojnë zbatim të Propozim-vendimet për rrogat.

Siç sqaroi Georgievska, në Ligjin për rroga dhe kompensime të tjera të persosnave të zgjedhur dhe të emëruar, janë caktuar koeficientët për konstatim të kompensimit të rrogës dhe rrogë, ndërsa janë në suaza prej 2,20 deri 4,50. Ato janë zëvendëusuar me koeficientët prej 1,91 deri 3,92.

“Në kuadër të këtre koeficientëve, Komisioni duhet të sjellë vendim për caktimin e koeficientëve për caktim të rrogëss së funksionarëve të cilët i zgjedhë dhe emëron Kuvendi. Kuvendi, gjithashtu, e ndryshoi edhe Ligjin për deputetët në të cilin janë caktuar koeficientët e rrogave të deputetëve që lëviznin prej 3,5 deri 4. Ata janë zëvendësuar me koeficientët 3,04 deri 3,92. Komisioni duhet të sjellë vendim për caktimin e koeficientëve për caktimin e rrogës së deputetëve”, tha kryetarja Georgievska.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

INFO

NA NDIQ