Propozimi për ngritjen e një memoriali në Vicë të Tetovës, nuk mori dritë jeshile nga Këshilli komunal

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/04/2023

Këshilltarët e Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë së Veriut, sot në Këshillin e komunës së Tetovës, procesuuan kërkesën e një ditë më parë të ministrisë së Mbrojtjes, për vendosjen e memorialit përkujtimor në fshatin Vicë për rënien e gjashtë policëve gjatë konfliktit të armatosur të vitit 2001.

Por kërkesa e tyre nuk u përkrah nga këshilltarët tjerë të këshillit. Pro votuan vetëm gjashtë këshilltarë. Ndryshe, ditë më parë ministrja e Mbrojtjes Petrovska, e ngriti këtë iniciativë, duke deklaruar se harxhimet për vendosjen e këtij memoriali, do ti bart Ministria e Mbrojtjes e Maqedonisë së veriut.

“Për tju dhënë respekt të rënëve të forcave të armatosura të Maqedonisë së Veriut që humbën jetët në masakrën e Vicës, ngremë nismë në bazë të Nenit 18 të Ligjit për memorialët, që Këshilli i komunës së Tetovës të sjell vendim për ngritjen e përmendores. Këto ngjarje nuk guxojnë dhe nuk duhet të na ndajnë po ato duhet të na rikujtojnë për të shkuarën që të mos na përsëriten gabimet. Këtë nismë do e ngremë ne sot në Këshillin e komunës së Tetovës, me propozim të ministres së mbrojtjes Sllavjanka Petrovska”, tha Gligorie Stojanovski, këshilltar i LSDM në Këshillin e Tetovës. /Alsat.mk

TË FUNDIT
30 minuta
Profesori kumanovar, Astrit Iseni do të jetë zv/ministër në MPB
34 minuta
Qeveria miratoi emrat e zëvendësministrave të rinj, shtatë janë nga VLEN: Elfet Ismaili në Mbrojtje, Astrit Iseni në MPB
37 minuta
Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë
3 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
4 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kolona të gjata në Tabanoc-Preshevë që në mëngjes (LIVE)
11 orë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj
1 ditë
Rinisin punimet në kishën Shën “Kostandini dhe Elena” në Qendër të Shkupit, ndërtimi i së cilës filloi para 12 viteve
7 orë
Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit
1 ditë
Policia e Kosovës sërish godet pronat e Radojçiqit, i'a konfiskon një pompë benzine
1 ditë
Kroacia do të ndihmojë Maqedoninë e Veriut në shuarjen e zjarreve
10 orë
Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklarohet Sveçla
1 ditë
Dyshimet për dhunë ndaj fëmijës 3 muajsh në Klinikën e Pediatrisë, Taravari: S’ka dëshmi se është bërë me qëllim!
4 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

LEXO MË SHUMË

IMG_4463

Profesori kumanovar, Astrit Iseni do të jetë zv/ministër në MPB

qeveria e maqedonise

Qeveria miratoi emrat e zëvendësministrave të rinj, shtatë janë nga VLEN: Elfet Ismaili në Mbrojtje, Astrit Iseni në MPB

Evzoni-border-station-800x445

Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

hristijan mickoski

Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

Edi Rama

Rama: Sivjet është rritur numri i turistëve nga Kosova

Charles Kupchan

A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

INFO

NA NDIQ