Propozohet që çmimi i korrje-shirjeve për këtë vit të jetë 130 euro

Picture of INA
INA

06/07/2023

Mbi 70 mijë hektarë të mbjellë me grurë pritet që të korren gjatë këtij viti në tërë territorin e Kosovës.

Lidhur me këtë është propozuar që çmimi i korrje-shirjeve të jetë 130 euro.

Kështu ka bërë të ditur Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural përmes një njoftimi, pas një takimi të përbashkët që kishte me përfaqësuesit e drejtorive Komunale për Bujqësi dhe atyre të Shoqatës së Mullistëve.

“Gjatë këtij takimi, palët e përfshira në këtë proces u pajtuan që të mos fillohet me korrje shirjet para pjekjes se plotë të grurit, e krahas kësaj edhe drejtoritë Komunale për Bujqësi të raportojnë në MBPZHR, gjegjësisht tek Komisioni qendror për monitorimin e korrje-shirjeve për vitin 2023, të paktën një herë brenda javës lidhur me ecurinë e korrje-shirjeve në komunat e tyre”, thuhet në njoftim.

TË FUNDIT
5 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
7 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
7 orë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
10 orë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
2 ditë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

10 orë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
7 orë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
7 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
5 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

LEXO MË SHUMË

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

ksamil sarande

Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang

fature-market

Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

Aleksandar Nikolovski

Nikolloski: Janë paguar pagat e Infrastrukturës së Hekurudhave të Maqedonisë, Hekurudhave të Maqedonisë Transport dhe Postat e Maqedonisë

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

dry falimentim biznes

Mbi 1800 kompani janë mbyllur gjatë 2024 në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ