Protesta në Sofje në mbështetje të bullgarëve në Maqedoni

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/01/2023

Sot në mesditë në Sofje, para ndërtesës së Komisionit Evropian do të mbahet një protestë në mbështetje të Hristijan Pendikov, sekretarit të rrahur të klubit bullgar “Borisi i Tretë” në Ohër, por edhe për të drejtat e bullgarëve në Maqedoni.

Protesta është paralajmëruar nga përfaqësuesi bullgar në Parlamentin Evropian dhe bashkëkryetar i VMRO-së, Angel Xhambaski, i cili gjithashtu ka kërkuar ndërprerjen e menjëhershme të negociatave për anëtarësim të vendit në BE.

Eurodeputetja njoftoi se anëtarët dhe simpatizantët e VMRO-së do të protestojnë sot në mbrojtje të të drejtave të personave me identitet bullgar në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Protesta vjen pasi 21-vjeçari Hristijan Pendikov nga Ohri dy ditë më parë u sulmua në një restorant në Ohër nga tre persona nga Ohri. Siç tha eurodeputeti bullgar Andrey Kovaçev për BulgariaOnAir, sulmuesit e ofenduan Pendikovin dhe e kërcënuan se do ta vrisnin sepse ai është bullgar dhe punon në qendrën kulturore.

Sulmuesit u ndaluan nga policia, ndërsa mbrëmë Bullgaria e transportoi sekretarin e sulmuar me një aeroplan qeveritar për t’u trajtuar në një spital në Sofje.

Për dy vite Bullgaria kishte vënë veto ndaj Maqedonisë për fillimin e negociatave për anëtarësim në BE, sepse nuk e njeh gjuhën maqedonase dhe konteston një pjesë të madhe të zhvillimeve historike. Vetoja u hoq vitin e kaluar në qershor, me kushtin që vendi të bëjë ndryshime kushtetuese dhe të përfshijë bullgarët si një komb shtet-krijues.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ