Protesta nga punonjësit shëndetësorë në Maqedoni, kërkojnë rritje të pagave

INA
INA

19/10/2023

Punonjësit në Poliklinikën “Jane Sandaski” në Shkup kanë mbajtur protestë paralajmëruese si pjesë e protestës së Sindikatës së Pavarur të Punonjësve Shëndetësor në të gjitha institucionet në vend gjatë kohës së pauzës prej 10:30 deri 11:00.

Protesta është mbajtur për shkak të pakënaqësive nga takimi i përfaqësuesve të tyre në Ministrinë e Shëndetësisë të realizuar më 5 tetor, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ata kërkojnë rritje 30 për qind të pagave për të gjithë punonjësit shëndetësorë dhe personelin administrativ dhe teknik, rishikim të Marrëveshjes Kolektive, rritje të pagesës së infeksionit nga 1 në 4 për qind, shndërrim të marrëdhënies së punës nga fikse në të pacaktuar për ata me kontratë pune dhe stazh me përfitime.

Bobi Bojçevski, koordinator i Sindikatës së Pavarur të Punëtorëve Shëndetësorë, tha se protesta paralajmëruese do të jetë “klithmë për pagë të dinjitetshme dhe jetë dinjitoze” për 22 mijë punëtorë në sektorin shëndetësor në vend. Rritja prej 10 për qind, tha ai, ishte e vogël për shkak të inflacionit.

“Kjo është një protestë paralajmëruese dhe faza e fundit është të dalësh në rrugë. Por është për të ardhur keq dhe e mjerë që ata që ishin heronjtë e shekullit të 21-të dalin në rrugë”, shtoi Bojçevski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-12-10-23-42-16-882_com.android.chrome-edit

Kush ishte Liridona dhe Naimi? Detajet e pathëna për vrasjen në Kosovë (video)

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

INFO

NA NDIQ