“Qebapë për punëtorët, biftek për Qeverinë”, protesta të sindikalistëve në Shkup

Iliria News Agency
Iliria News Agency

1 Maj, 2023

Me moton “Qebapë për punëtorët, biftek për Qeverinë”, Konfederata e Sindikatave të Lira (KSL) mbajti marshin protestues në Shkup.

Marshi filloi para zyrës së KSL-së dhe përfunduan para Qeverisë ku në mënyrë simbolike u ndoz edhe skara. Përfaqësuesit e KSL-së përmendën rritjen e madhe të pagave për funksionarët.

“Kemi kërkesa për Qeverinë. Për pesë vjet i kemi të njëjtat kërkesa. Kërkojmë respektim të ligjeve, kërkesë për standard më të mirë jetësor, kërkojmë që të respektohet punëtori dhe puna e tij, kërkojmë rritje të pagave në përputhje të Ligjit për pagë minimale, kërkojmë K-15 sipas standardeve, kërkojmë zbatim të marrëveshjeve kolektive”, tha Zoran Antovski nga KSL.

Kujtojmë se edhe sivjet sindiktatat nuk ishin të bashkuara dhe kanë protesta të ndryshme.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Albin-Kurti1

Kurti i përgjigjet Ramës për Asociacionin

Antonio-MIloshoski-800x445

Milloshoski: LSDM-ja ka dy propozime mbi tavolinë, s’ka nevojë për grupe pune

arben taravari ash

Taravari:Censurë ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës

FB_IMG_1686399536286

Ndërron jetë në moshë të re, kryetari i një dege të Lëvizjes BESA

bajram-begaj

Begaj kërkon unitet mbarëkombëtar

policia-kosoves

Mitrovicë: Burri sulmon bashkëshorten dhe pastaj djeg shtratin e fjetjes në shenjë revolte

Mickoski-kovacevski-Ahmeti

Kovaçevski: Të gjitha kërkesat e VMRO-së janë përmbushur, edhe ajo për BDI-në

mjek

Maqedonia nivelizon çmimet në shëndetësi për shtetasit e Kosovës

edi rama

Flaka Surroi: Rama më mirë ta kishte shkruar një draftstatut për Luginën e Preshevës

INFO

NA NDIQ