Protestë e qetë e sindikatave të pesë universiteteve publike për shkak të mosnënshkrimit të marrëveshjeve kolektive

INA
INA

04/03/2024

Ata konsiderojnë se janë injoruar dhe të diskriminuara nga Qeveria dhe Kuvendi në lidhje me Universitetin “Shën Cirili e Metodo” – Shkup, punonjësit e të cilëve me marrëveshjen e nënshkruar kolektive nga ky muaj do të marrin rritje të pagave për rreth 22 për qind.

E përshëndesin zbatimin e Marrëveshjes kolektive me USHCM, por kompetentët i porosisin se “njëkohësisht zbatojnë standarde të dyfishta, diskriminim dhe pabarazi”.

“Pesë universitetet e tjera publike gëzojnë të njëjtin status, kryejnë veprimtarinë e njejtë shoqërore, me të njëjtën përgjegjësi dhe duke mos e nënshkruar kontratën kolektive, padrejtësisht janë lënë mënjanë nga ana e shtetit”, thuhet në komunikatën e sindikatave, të cilët theksojnë se “pa asnjë ngjyrë politike” do të protestojnë në mënyrë paqësore dhe të bashkuar për “kthimin e dinjitetit, integritetit dhe drejtësisë”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

ARBEN

Taravari: Për ne miqësia me SHBA-të është e shenjtë, do të punojmë pareshtur me ta për një Maqedoni të integruar në BE dhe larg ndikimit rus

vucic un

Vuçiq dhe përfaqësuesi rus ankohen për të mbijetuarat e luftës që Osmani i mori në seancë

vjosa osmani okb un

Osmani në KS të OKB-së: Elhame Muqolli ishte vetëm 14-vjeçe kur forcat serbe vranë dhe dogjën 53 civilë

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

mira murati

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ