Protestë në Maqedoni për kaosin e faturave të larta të energjisë dhe borxheve

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/02/2022

Oda Ekonomike Energjetike dhe kompanitë më 25 shkurt pritet të protestojnë para Qeverisë, ku do të përsërisin kërkesat dhe zgjidhjet e situatës me krizën energjetike.

Më 24 janar, Oda Ekonomike ka paraqitur kërkesa në Qeveri. Një nga kërkesat është shkarkimi i ministrit të ekonomisë, drejtorëve dhe kryetarëve të caktuar të kompanive dhe emërimi i ekspertëve në postet e tyre. Sipas tyre, me zgjidhjet e tyre do të mund ta shpëtojnë vendin nga kriza.

Oda thotë se shteti duhet të ndajë para nga buxheti për kompanitë për t’i ndihmuar në tejkalimin e krizës energjetike. Me probleme po përballen edhe kompanitë nga industria e tekstilit, furrës dhe industrive të tjera. Andaj thonë se duhet subvencionim urgjent për energjinë elektrike.

Kryetari i kësaj Ode, Gjorgji Manaskov, sqaron se shteti mund të falimentojë, sepse totali i borxheve të kompanive energjetike është mbi një miliard euro.

“Nëse Qeveria dhe ESM-ja do të na dëgjonin dhe në gusht do të blinin energjinë elektrike me 90 euro për megavat orë, do të shpenzonin 350 milionë euro, do t’i shpëtonin kompanitë energjetike nga humbjet dhe borxhet dhe nuk do të kishte krizë energjetike. Tani, humbjet totale të kompanive energjetike janë mbi një miliard euro dhe do të rriten më tej sepse kriza energjetike nuk do të përfundojë nesër”, tha Manaskov për gazetën “Veçer”.

Por sipas ministrit të Ekonomisë Kreshnik Bekteshi, vendi deri më tani ka shpenzuar 170 milionë euro për krizën energjetike, ndërsa vendet fqinje kanë dhënë shumë më tepër.

“Aktualisht në Maqedoni nuk ka kufizime, nuk ka goditje çmimesh për amvisëritë dhe konsumatorët e vegjël. Jam krenar për gjithçka që kemi arritur deri më tani dhe nuk kemi shpenzuar nga buxheti. “Nëse krahasojmë me Serbinë, Kosovën, Shqipërinë, Bosnjën dhe Hercegovinën apo vendet e tjera fqinje, të cilat vetëm në këto muaj kanë shpenzuar miliarda, ne nuk kemi shpenzuar plotësisht as 170 milionë euro”, tha Bekteshi.

Përveç qytetarëve dhe kompanive, për faturat e larta të rrymës ankohen edhe institucionet shtetërore, ndërmarrjet publike dhe komunat, të cilat për rrymë kanë mbi 20 milionë euro borxh. Borxhi është bërë vitin e fundit, pasi çmimi i energjisë elektrike pati një rritje të madhe mbi 100 për qind në bursat botërore. (INA)

TË FUNDIT
40 minuta
Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara
2 orë
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
4 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
4 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
7 orë
Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri
23 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup (FOTO)
2 ditë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
12 orë
Aktualisht 8 miliardë njerëz popullojnë globin, ja në çfarë viti pritet të nisë rënia e popullsisë
1 ditë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

LEXO MË SHUMË

Arsim sinani

Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

INFO

NA NDIQ