Protestë para Ministrisë së Financave në Maqedoni, sindikata kundërshton masën e përkohshme për pagat

INA
INA

27/12/2023

Në një protestë para Ministrisë së Financave, Sindikata e Administratorëve Gjyqësor dhe Shoqatave Qytetare të Republikës së Moldavisë (UPOZ) shprehen kundër masës së përkohshme që ndalon pagesën e rritjes së pagave me 30 për qind. Kryetari i Sindikatës së UPOZ-it, Trpe Deanoski, thekson se asnjë autoritet nuk mund të ndërhyjë në punët e brendshme të sindikatës.

“Dialogu nuk duhet të bëhet përmes mediave. Nëse ministri i Financave, kryeministri dhe kryetari i Gjykatës Kushtetuese nuk inkurajohen të ulen të bisedojnë me ne për zgjidhjen e problemit, nuk e di se me kë do ta zgjidhin problemin. Duhet vetëm pak vullnet i mirë, pasi është miratuar ligji për të drejtat buxhetore, pagat tona janë nën mesataren. Këto para që na kanë prerë janë në buxhet, pse të mos na japin, kur marrim rrogë, paguajmë faturat, paguajmë kredi dhe mbijetojmë. Me rrogat që mund të jetojmë, një institucion tjetër na shkurton pagat”, theksoi Deanoski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhje maqedoni

17 milionë euro për zgjedhjet

kshz-2-800x445

Nga e premtja fillon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët presidencialë dhe deputetë

Afrim Gashi

Gashi: Është momenti që ta përmbyllim një cikël të errët të jetës tonë, dhe t’i japim mundësi shpresës, suksesit!

Taravari

Taravari: Edhe sondazhi i Debat Plus shpalli fitues opozitën shqiptare VLEN, ndryshimi ka nis!

Qeveria talat xhaferi

Nga mbledhja e gjashtë e Qeverisë, ja vendimet

talat xhaferi fondacioni albiz

Xhaferi: Investimi te të rinjtë është investim i së ardhmes

sondazhi vlen bdi debat plus

Sondazhi i Debat Plus: Ja kush do t’i fitojë zgjedhjet tek shqiptarët në Maqedoni?

Taravari

Taravari: Ka gjasa që në raundin e dytë për president të shkojë një kandidat shqiptar

kuvendi parlamenti

Ligji i mediave kalon filtrin në komisionin parlamentar për çështje evropiane

INFO

NA NDIQ