Sot protestë në Tetovë, përgjegjësi për zjarrin në spitalin modular

Picture of INA
INA

16/08/2023

Sot në Tetovë do të mbahet protestë për drejtësi dhe zbardhjen e përgjegjësisë për zjarrin në spitalin modular në Tetovë që mori 14 jetë më 8 shtator të 2021.

Protesta është thirrur në mesditë në ora 12:00, para Gjykatës Themelore në Tetovë.

E gjithë kjo vjen pas dokumentarit të publikuar nga Laboratori i Gazetarëve Hulumtues (IRL) me titullin “Vrasja në Tetovë”. Familjarët e të vdekurve dhe qytetarët e Tetovës u organizuan për protestën e sotme përmes rrjeteve sociale, të nxitur nga përmbajtja e filmit dokumentar, përcjell INA.

IRL ndau zbulime, dokumente dhe bëri një rindërtim të bazuar në deklaratat e dëshmitarëve. Ata theksuan se objektet e spitaleve modulare nuk ishin ndërtuar sipas Ligjit të Ndërtimit dhe nuk kishte materiale adekuate për mbrojtje nga zjarri.

Hulumtimi ka bërë edhe një rishikim të ekspertizës gjermane që është bërë edhe në sallën e gjyqit, ku si shkak i zjarrit janë konstatuar ndërtimi jo i mirë dhe instalimi i keq elektrik.

Për këtë rast ka pasur aktakuzë dhe aktgjykim.

Një prokuror ka ndjekur penalisht dy ish-drejtorët e spitalit të Tetovës dhe mjekun përgjegjës të objektit modular.

Prokuroria për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit po kryen një tjetër hetim, i cili ka të bëjë me mënyrën se si është zhvilluar tenderi për ndërtimin e të gjitha objekteve modulare, nëse janë inkorporuar të gjitha materialet e përcaktuara në specifikacionin teknik dhe si ka qenë performanca. Çështja është nën hetim. (INA)

TË FUNDIT
6 minuta
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
1 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
2 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
2 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
3 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë
20 orë
Presidentja Osmani: Serbia dhe Rusia do të vazhdojnë të tentojnë destabilizimin e Kosovës dhe rajonit
1 ditë
Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare
5 orë
EVN: Është riparuar defekti me rrymën elektrike pas motit të ligë në Shkup
24 orë
FOTO/Durmishi-Grigorjan: Jemi të përkushtuar të thellojmë bashkëpunimin për rritjen ekonomike
1 ditë
SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri
20 orë
Vrasja e policit serb, analistja Ivana Stradner: Perëndimi s’po di t’i lidhë pikat
1 ditë
https://tv21.tv/vlen-i-pergjigjet-frontit-europian-shaqiri-koalicioni-europian-asnjehere-nuk-kane-qene-te-interesuar-per-ish-ushtaret-e-uck-se/
5 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

liqeni

Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

Murtezani-Dreksler-Mbeshtetja-e-Gjermanise-eshte-thelbesore-per-rrugen-evropiane-te-RMV-se

Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së

lope

Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ