Proteston administrata gjyqësore në Tetovë, kërkojnë rritje të pagave sikur të gjykatësve

Picture of INA
INA

19/09/2023

Sot për herë të parë edhe të punësuarit në administratën gjyqësore në Gjykatën Themelore Tetovë kanë mbajtur protestë prej dy orëve, me të cilën kërkuan rritje të pagave sikur gjykatësit. Nga java e kaluar në të gjithë shtetin administrata gjyqësore proteston dhe kërkon rritje të pagave prej 78 përqindjeve njëjtë sikur gjykatësit. Njëherë kërkohet rritje e shtesave të pagës.

“Thelbi i protestës është që gjykatësve u janë rritur pagat për 78 për qind, ndërsa të punësuarve në administratë gjyqësore paga u është rritur për 10 për qind, për shkak të harmonizimit konform Marrëveshjes kolektive. Ka diferencë të madhe. Edhe pse kanë shkallë të njëjtë të edukimit të lartë, gjykatësit kanë katër herë ose 400 për qind rroga më të larta nga bashkëpunëtorët profesionistë. Diferencë të këtillë nuk ka as në shëndetësi mes mjekut specialistë dhe infermiereve, e jo mes të punësuarve me shkallë të njëjtë të arsimimit”, sqarojnë një pjesë e të punësuarve në bisedë me gazetarët.

Ata nuk kanë punuar nga ora 9 deri në ora 11 pas së cilës kanë vazhduar me detyrimet punuese. marshi sindikal i administratës gjyqësore me kërkesën e njëjtë është parashikuar nga Gjykata Penale deri te Këshilli gjyqësor në Shkup në ora 13 e 30 minuta. Javën e kaluar administrata gjyqësore nga më shumë gjykata në vend veçmë kanë organizuar protesta publike.

TË FUNDIT
5 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
7 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
9 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
10 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
15 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

ME TE LEXUARA

18 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
15 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit
21 orë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
18 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
10 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
19 orë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
18 orë
Rruga Shëngjin-Velipojë, Rama publikon pamjet: Lidhje e shpejtë mes dy plazheve të mëdha të Veriut
9 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
19 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Screenshot_20240721_232714

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

INFO

NA NDIQ