Protestuesit kërkojnë hetim ndërkombëtar për rastin “Alfa”

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/02/2022

Protestuesit të cilët sot kërkonin drejtësi për rastin “Alfa” dhe për tani më ish të ndjerin Rexhail Qerimi, arritën deri tek objekti i delegacionit të BE-së, ku lexuan edhe komunikatën e protestës.

Ata thonë se Rexhail Qerimi ka humbur jetën në rrethana të dyshimta në qelinë e burgut të Idrizovës.

“Në këtë shtet vazhdon diskriminimi i hapur dhe padrejtësisë ndaj shqiptarëve. Si mund të shpjegohet ndryshe ku numri i madh i shqiptarëve të dënuar padrejtësisht është tepër i lartë, edhe më i lartë është numri i të burgosurve që kanë përfunduar tragjikisht në qelitë e burgjeve”, tha njëri nga organizatorët e protestës, raporton SHENJA.

Ata shtojnë se sipas ekspertizës profesionale rasti “Alfa” është fund e krye rast i montuar.

“Protestat tona nuk do të përfundojnë kundër këtyre përndjekjeve dhe terrorit të hapur kundër shqiptarëve. Thirrjet tona në radhë të parë drejtohen institucioneve ndërkombëtare që të ndërmarrin masa për ndalimin e këtyre veprimeve të egra dhe barbare kundër shqiptarëve. Të ndërhyjnë te autoritetet e shtetit për sigurimin dhe garantimin e të drejtave të shqiptarëve për shqyrtimin dhe zgjidhjen e kërkesave të shqiptarëve”, u tha në komunikatën e organizatorëve.

Ata kërkojnë që të ketë rigjykim të lëndëve si “Alfa”, “Monstra”, dhe të gjykohen nga ndërkombëtarët. /SHENJA/

TË FUNDIT
50 minuta
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
2 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
2 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
3 orë
Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re
3 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

ME TE LEXUARA

1 ditë
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
5 orë
VMRO kërkon përgjegjësi për sallat kirurgjike, thotë se ministri Demiri nuk e ka idenë se çfarë po ndodh
11 orë
Banorët e Kumanovës ende pa ujë të pijshëm, presin rezultatet e analizave
2 ditë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
9 orë
KSHZ ende në seancë pas ankesës së Frontit Evropian

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

kadri

Kadri Veseli flet në Hagë: Gjykimi të bëhet në kohë të arsyeshme, të mos cenohet besimi i popullit të Kosovës

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

kasami tubim

Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit

INFO

NA NDIQ