Protestuesit kërkojnë hetim ndërkombëtar për rastin “Alfa”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

4 Shkurt, 2022

Protestuesit të cilët sot kërkonin drejtësi për rastin “Alfa” dhe për tani më ish të ndjerin Rexhail Qerimi, arritën deri tek objekti i delegacionit të BE-së, ku lexuan edhe komunikatën e protestës.

Ata thonë se Rexhail Qerimi ka humbur jetën në rrethana të dyshimta në qelinë e burgut të Idrizovës.

“Në këtë shtet vazhdon diskriminimi i hapur dhe padrejtësisë ndaj shqiptarëve. Si mund të shpjegohet ndryshe ku numri i madh i shqiptarëve të dënuar padrejtësisht është tepër i lartë, edhe më i lartë është numri i të burgosurve që kanë përfunduar tragjikisht në qelitë e burgjeve”, tha njëri nga organizatorët e protestës, raporton SHENJA.

Ata shtojnë se sipas ekspertizës profesionale rasti “Alfa” është fund e krye rast i montuar.

“Protestat tona nuk do të përfundojnë kundër këtyre përndjekjeve dhe terrorit të hapur kundër shqiptarëve. Thirrjet tona në radhë të parë drejtohen institucioneve ndërkombëtare që të ndërmarrin masa për ndalimin e këtyre veprimeve të egra dhe barbare kundër shqiptarëve. Të ndërhyjnë te autoritetet e shtetit për sigurimin dhe garantimin e të drejtave të shqiptarëve për shqyrtimin dhe zgjidhjen e kërkesave të shqiptarëve”, u tha në komunikatën e organizatorëve.

Ata kërkojnë që të ketë rigjykim të lëndëve si “Alfa”, “Monstra”, dhe të gjykohen nga ndërkombëtarët. /SHENJA/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Priten tensione në Bosnjë dhe Mal të Zi/ alarmon profesori, doli në shesh skenari i Vuçiqit!

vucic

“Vuçiq ik”, pamje nga protesta masive në Beograd kundër regjimit

sali-berisha

Berisha: Përse prej tre ditësh Rama i përvishet Albin Kurtit!

arjanit-hoxha2

Hoxha akzon Mickoskin për diskurs shqiptarofob

tabanoc

Makina me targa serbe përfshihet nga flakët në Tabanoc

mexhiti-grupi-zjarrit

Edhe fraksioni i BDI-së festë paralele për 21 vjetorin

Screenshot_2023-06-03-18-00-33-680-edit_com.android.chrome

Sveçla: Përpjekjet për destabilizimin e Kosovës nuk kalojnë, Serbia e Rusia nuk kalojnë

Rama-kurti

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

IMG_1833

Doli i veshur me bluzë të NATO-s, Gashi reagon ndaj Haradinajt – e kritikon ashpër në këtë pjesë

INFO

NA NDIQ