Protestuesit përleshen me policinë në Gjeorgji

Iliria News Agency
Iliria News Agency

8 Mars, 2023

Protestat shpërthyen në ish-vendin sovjetik, Gjeorgji, mbrëmë, me policinë që përdori gaz lotsjellës dhe granata trullosëse ndaj demonstruesve.

Ato u nisën pasi parlamenti miratoi leximin e parë të një projektligji të diskutueshëm që do të kërkonte që disa organizata që marrin fonde të huaja të regjistroheshin si “agjentë të huaj”.

Ka frikë se projektligji ndjek një model të një ligji të diskutueshëm në Rusi që ka vendosur tashmë rregulla të ashpra ndaj organizatave dhe njerëzve me lidhje të huaja dhe mund të pengojë shpresat e vendit për lidhje më të ngushta me BE-në.

Mijëra protestues mund të shiheshin jashtë ndërtesës së parlamentit të vendit në kryeqytetin Tbilisi, me disa duke hedhur gurë dhe bomba me benzinë ndaj oficerëve të policisë, shkruan Skynews.

Të tjerët mbanin flamuj gjeorgjianë, si dhe flamuj të Bashkimit Evropian dhe të Ukrainës, teksa tensionet e gjata në vend, pjesë të të cilit janë të pushtuara nga Rusia, arritën një nivel të ri.

Ministria e Brendshme e vendit tha se 66 persona janë arrestuar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

erdogan Selçuk Bayraktar

Pasardhësi i Erdoganit, dhëndri që projektoi dronet Bayraktar

gjermania-780x470

Gjermania mbyll 4 nga 5 konsullatat ruse në vend

rusia

Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi

kim-jong-dhe-motra

Sateliti spiun i Kim Jong Un bie në det, alarm në Penian

tajfun-780x470

Mijëra të evakuuar në Filipine si pasojë e ciklonit Betty

nato

SHBA thotë se “ka ardhur koha” që Suedia të anëtarësohet në NATO

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Përplasje e armatosur në një plazh në Floridas, 9 të plagosur

zjarr-kiev-

Sulm me dronë në Moskë

kremlin-putin

Rusët “po hanë kokat e njëri-tjetrit”, mësohet plani për rrëzimin e tij

INFO

NA NDIQ