Provimi i maturës shtetërore u shpërnda në Viber, Qendra Shtetërore e Provimeve sot mban mbledhje

Picture of INA
INA

03/06/2024

Qendra Shtetërore e Provimeve (QSHP) sot (3 qershor) në kolegium ekspertësh do të vendosë për mënyrën e veprimit të vlerësuesve në lidhje me transkriptin e ndodhur të shtunën, të provimit në gjuhën amtare – i pari nga dy provimet eksterne të maturës shtetërore, tha për AIM, drejtoresha e QSHP, Biljana Mihajlovska.

Vendimi do të bëhet i ditur gjatë ditës, ndërsa nesër do të kenë takim në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Siç informoi Mihajlovska, në një grup të Viber-it, i cili ekzistonte edhe para provimit, testi është shpërndarë menjëherë me fillimin e provimit në gjuhën amtare dhe letërsi, ndërsa linkun QSHP-së ia kanë dërguar nxënësit dhe prindërit.

“Pasi ka filluar provimi na ka ardhur një link se testi është shpërndarë në grupin në Viber. Kështu, pasi nxënësit u ulën dhe u dhanë testet e tyre për të filluar provimin, një student bëri foto të testit bosh dhe e vendosi atë në grupin e Viberit me qëllim që dikush tjetër t’i ndihmonte t’i përgjigjen pyetjeve. Pastaj disa studentë ndanë mes tyre se çfarë mendonin se do të ishte përgjigja e saktë”, tha Mihajlovska.

Në një prononcim për AIM, drejtoresha e QSHP-së thotë se edhe pse përmendet numri prej shtatë mijë të përfshirë në grup, nuk është numri i atyre që e kanë parë apo e kanë shfrytëzuar linkun sepse gjatë provimit studentët nuk kanë pasur celularë me vete. Shtatë mijë ishin anëtarë të grupit të viber-it që u krijua pak kohë më parë.

Nuk dihet se kush e ka bërë foton e testit dhe kush e ka ndarë në grup, sepse, siç tha, nuk do të thotë se nxënësit i përdorin emrat e tyre në grupin në Viber, dhe QSHP nuk ka autoritet të hetojë.

“Ajo që synojmë të bëjmë dhe, pavarësisht grupeve të Viber-it, e kemi bërë prej vitesh, është të përcaktojmë nëse ka dy teste identike, pra pjesë të tekstit. Kur ta konstatojmë, nuk na duhet grup Viber për një gjë të tillë”, shtoi Mihajlovska.

Ndryshe, maturantët të shtunën i janë nënshtruar provimit të detyrueshëm ekstern, për të cilin janë regjistruar 10.088 kandidatë për gjuhë dhe letërsi maqedonase, 4.189 për gjuhë dhe letërsi shqipe dhe 315 kandidatë për gjuhë dhe letërsi turke.

Të shtunën e ardhshme, më 8 qershor, do të zhvillohet provimi i dytë (zgjedhor) ekstern. Rezultatet paraprake të dy provimeve eksterne do të publikohen jo më vonë se data 8 korrik, pra 30 ditë pas provimit të fundit ekstern./Telegrafi

TË FUNDIT
35 minuta
Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet
1 orë
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë
2 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime
3 orë
Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë
3 orë
Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Arrestohet një shtetas i Sllovenisë në Shkup, dyshohet për vjedhje të rëndë
8 orë
Taravari: Duhet të sjellim ligj për përfaqësim të drejt dhe adekuat, nuk ka nevojë për balancuesin kur kemi ligjin
1 ditë
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit (FOTO)
2 ditë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme
13 orë
Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake
1 ditë
Durmishi nisi detyrën e ministrit në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës: Kalojmë në Veprim!
8 orë
Fatmir Mexhiti emërohet drejtor i ri i Klinikës së Neurologjisë

LEXO MË SHUMË

Menduh Thaci

Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

Screenshot_11-28-780x439

Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

Mucunski stoltenberg

Mucunski: Mbetemi një anëtar i besueshëm i NATO-s me një kontribut të rëndësishëm për paqen globale

pushk-gjahu

Zbatimi i ligjit për armatim në RMV: Një sfidë për sigurinë publike

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

burgu-idrizove

Ndërroi jetë i burgosuri që u rrah në Idrizovë, Prokuroria nis hetimet

INFO

NA NDIQ