Pse avokado cilësohet si fruti i mrekullisë?

INA
INA

28/11/2023

Avokadot renditen ndër frutat më të preferuara për shumë njerëz, por të paktë janë ata që e dinë se pjesa më e shëndetshme e tyre është pikërisht bërthama. Vlerat e saj kur kombinohen me ushqyes të tjerë mund të përmirësojnë cilësinë e jetës dhe të parandalojnë një sërë problemesh shëndetësore.

Është e vërtetë. Të paktë janë ata që janë në dijeni për sasinë e lartë të fibrës dhe aminoacideve që gjenden tek bërthama, të cilat janë thelbësore në parandalimin dhe trajtimin e një sërë sëmundjeve.

Të dhënat shkencore tregojnë se këto bërthama kanë sasinë më të lartë të antioksidantëve në krahasim me çdo frut apo perime tjetër. 70% e të gjithë antioksidantëve tek avokado është e përqendruar tek bërthama.

Avokado përmban sasi të bollshme të yndyrnave të shëndetshme mono-të-ngopua që ofrojnë mbështetje për shëndetin e zemrës. Bërthamat janë të pasura edhe me aminoacide që ndihmojnë në parandalimin e atakut në zemër dhe goditjeve në tru.

Bërthama e avokados mundet të ulë nivelet e kolesterolit, zbusë inflamacionin dhe ënjtjet në sistemin tretës.

Konsumi i bërthamës së avokados forcon sistemin imunitar. Avokadot janë të pasura me flavonol që parandalon të ftohtin dhe gripin. Niveli i lartë i katekinës dhe procianidinës dy substanca të fuqishme kundër inflamacionit ndihmon kundër dhimbjes së kyçeve, ënjtjeve dhe kontraktimeve.

Bërthama e avokados ofron një sërë përfitimesh mjekësore:

Trajton problemet në stomak

Bërthama e avokados është efikase në zbutjen e inflamacionit në sistemin gastrointestinal dhe kundër diaresë. Kur keni probleme të tilla, merrni bërthamën e një avokadoje mesatare, ziejeni në një gotë ujë dhe lëreni të zbutet për 15 minuta.

Konsumojeni sa është e ngrohtë. Bërthama e avokados vjen në ndihmë edhe kundër infeksioneve dhe çrregullimeve të ndryshme në stomak.

Avokadot renditen ndër frutat më të preferuara për shumë njerëz, por të paktë janë ata që e dinë se pjesa më e shëndetshme e tyre është pikërisht bërthama. Vlerat e saj kur kombinohen me ushqyes të tjerë mund të përmirësojnë cilësinë e jetës dhe të parandalojnë një sërë problemesh shëndetësore.

Është e vërtetë. Të paktë janë ata që janë në dijeni për sasinë e lartë të fibrës dhe aminoacideve që gjenden tek bërthama, të cilat janë thelbësore në parandalimin dhe trajtimin e një sërë sëmundjeve.

Të dhënat shkencore tregojnë se këto bërthama kanë sasinë më të lartë të antioksidantëve në krahasim me çdo frut apo perime tjetër. 70% e të gjithë antioksidantëve tek avokado është e përqendruar tek bërthama.
close
volume_off

Avokado përmban sasi të bollshme të yndyrnave të shëndetshme mono-të-ngopua që ofrojnë mbështetje për shëndetin e zemrës. Bërthamat janë të pasura edhe me aminoacide që ndihmojnë në parandalimin e atakut në zemër dhe goditjeve në tru.

Bërthama e avokados mundet të ulë nivelet e kolesterolit, zbusë inflamacionin dhe ënjtjet në sistemin tretës.

Konsumi i bërthamës së avokados forcon sistemin imunitar. Avokadot janë të pasura me flavonol që parandalon të ftohtin dhe gripin. Niveli i lartë i katekinës dhe procianidinës dy substanca të fuqishme kundër inflamacionit ndihmon kundër dhimbjes së kyçeve, ënjtjeve dhe kontraktimeve.

Bërthama e avokados ofron një sërë përfitimesh mjekësore:

Trajton problemet në stomak

Bërthama e avokados është efikase në zbutjen e inflamacionit në sistemin gastrointestinal dhe kundër diaresë. Kur keni probleme të tilla, merrni bërthamën e një avokadoje mesatare, ziejeni në një gotë ujë dhe lëreni të zbutet për 15 minuta.

Konsumojeni sa është e ngrohtë. Bërthama e avokados vjen në ndihmë edhe kundër infeksioneve dhe çrregullimeve të ndryshme në stomak.

Për rënien në peshë

Bërthama e avokados ka një ndikim termogjenik që do të thotë se ndihmon në djegien e përshpejtuar të yndyrnave, nëse kombinohet me një ushqim të shëndetshëm dhe aktivitet fizik.

Nëse dëshironi të përfitoni nga kjo vlerë e bërthamës, atëherë thyejeni dhe shtypeni bërthamën dhe më pas ziejeni në dy gota ujë. Lëngun pijeni tre herë në ditë.

Sistem i fortë imunitar

Bërthama e avokados i jep më shumë forcë sistemit imunitar. Ajo e mban atë të fortë dhe të zotë për të luftuar infeksionet dhe çrregullimet në rrugët e frymëmarrjes.

Kundër plakjes së parakohshme

Bërthama e avokados përmban shumë antioksidantë, që parandalojnë plakjen e parakohshme. Ato kontribuojnë në prodhimin e kolagjenit, parandalojnë shfaqjen e rrudhave dhe përmirësojnë paraqitjen e lëkurës.

Flokë plot shkëlqim

Bërthama përmban vajra natyralë të ngjashme me ekstraktin e vajit të ullirit. Këto vajra kanë përdorim kozmetik dhe janë të famshëm për shkëlqimin e flokëve por edhe për parandalimin e zbokthit.

Kundër çrregullimeve të tiroides

Të dhënat e studimeve mjekësore tregojnë se bërthama e avokados ka ushqyes dhe vlera të veçanta që ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të problemeve të tiroides dhe obezitetit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arra

3 arsye të forta përse duhet të hani më shumë arra

vitamina-D

Dhimbjet që ju shkaktohen si pasojë e mungesës së vitaminës D

fruthi

ISHP: Gjithsej 903 persona me linë e dhenve në janar

gjumi

Rregullat për gjumë të mirë

rruza-te-gjakut

Ngritja e nivelit të sheqerit në gjak nuk ndodh vetëm pas ngrënies së një vakti të pasur me karbohidrate apo sheqerna.

pije te gazuara gazume limenka kanace

Një pije e gazuar në ditë rrit rrezikun për kancer

IMG_9135

Alkaloid shkruan historinë, prezanton ilaçin e ri të lëngshëm Omeprazol

Dhembe buzeqeshje

Dentisti zbulon një gabim të zakonshëm që e bëni derisa i pastroni dhëmbët

diabet

Diabetikët në hall për insulinën e duhur, shoqatat alarmojnë, ministria thotë gjithçka në rregull

INFO

NA NDIQ