Pse BDI po i mposht të gjithë rivalët për 20 vite me radhë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/02/2022

“Sot, BDI është aq e reformuar sa duket më e re në krahasim me partitë e reja shqiptare etnike,” deklaroi analisti Xhelal Neziri për të përjavshmen Focus.

Cilat janë arsyet e suksesit të vazhdueshëm politik të BDI-së në 20 vitet e fundit? Në numrin e fundit të të përjavshmes “Focus” këtë fenomen e ka analizuar gazetari dhe analisti Xhelal Neziri, i cili thekson se BDI-ja fitoi zgjedhjet e para parlamentare në vitin 2002 për shkak të përfitimeve të Marrëveshja e Ohrit, e arritur pas tetë muajve të konfliktit nga liderët e atëhershëm të BDI-së nën uniformën e UÇK-së, pasi siç thotë ai, PPD dhe PDSH nuk kanë pasur rezultate për 10 vjet.

Por, për shkak të Marrëveshjes së Ohrit, e cila u braktis pothuajse nga të gjithë nënshkruesit, BDI-ja fitoi vetëm në vitin 2002. Në vitin 2006, ajo ishte tashmë partia më e konsoliduar politike shqiptare etnike. “Me një ideologji të qartë politike, me kauza plotësuese të agjendave euroatlantike dhe me pak fat, BDI-ja gjithmonë i ka fituar pothuajse të gjitha zgjedhjet”, tha Neziri.

Ai shton se në zgjedhjet parlamentare të vitit 2011 dhe 2016, BDI-ja fitoi për shkak të pamundësisë së bashkimit të partive opozitare etnike shqiptare, kur, përkujton Neziri, opozita e ndarë fitoi më shumë vota se BDI, por në fund BDI arriti të marrë më shumë deputetë për shkak të modelit zgjedhor.

Një element tjetër i rëndësishëm që kontribuoi në fitoret e BDI-së është kapaciteti i saj për ndryshime dhe reforma të brendshme. Shumë breza politikanësh kanë ndryshuar që nga viti 2002. “Sot BDI është aq e reformuar sa duket më e re në krahasim me partitë e reja shqiptare etnike që janë shfaqur që nga viti 2013”, tha Neziri.

Sa i përket opozitës shqiptare, ai tregon se Aleanca për Shqiptarët, e cila doli si antipodi i PDSH-së, u mbyll për ndryshim dhe marrjen e përgjegjësisë pas disa cikleve të humbura zgjedhore. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

INFO

NA NDIQ