Pse dardhat janë kaq të mira për ju

INA
INA

20/09/2023

“Një mollë në ditë e mban mjekun larg”, thotë shprehja e vjetër. Ndërsa e dimë se nuk mund të krahasojmë mollët me dardhat, do ta bëjmë gjithsesi.

Sepse edhe dardhat janë jashtëzakonisht të shëndetshme.

Dardha është e mrekullueshme për zemrën dhe enët e gjakut, kjo është për shkak të fibrave. Këto mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe presionit të gjakut.

Përveç fibrave, dardha përmban edhe flavanole dhe anticide. Këto të treja bashkohen për të ulur rrezikun e diabetit të tipit 2. Kjo është për shkak të aftësisë së tyre për të rritur rezistencën ndaj insulinës, gjë që e bën më të lehtë për trupin tuaj të thithë insulinën dhe glukozën në qarkullimin e gjakut.

Le të jemi të sinqertë, kush nuk dëshiron një lëkurë më të mirë dhe me shkëlqim? Harrojini të gjitha kremrat dhe maskat, thjesht hani më shumë dardha. Fibrat në dardha sigurojnë që niveli i sheqerit në gjak të mos luhatet shumë, që do të thotë se kolagjeni në lëkurën tuaj nuk dëmtohet.

Përveç kësaj, dardha mund të ndihmojë edhe në luftën kundër rrudhave.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

stresi_zemra

Revolucion në kardiologji! Inteligjenca artificiale mund të parashikojë infarktet e zemrës

ko rosvera

Tabletat e njejta, në Gjermani 5 euro, në Maqedoni 15 euro

dhimbje_barku

Keni probleme me metabolizmin? Kirurgu i njohur britanez ju vjen në ndihmë

caji-600x360

Çaji më i mirë me sheqer apo pa sheqer?

hiv sida

A trajtojnë ilaçet bimore infeksionin HIV?

fatmir mexhiti

Mexhiti: Mbretëria e Bashkuar do të ofrojë mbështetje për ndërtimin e një qendre të re klinike

lodhje gjume plogeshti

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

INFO

NA NDIQ