Pse duhet të pritet një vit për uniformat policore në shqip? Sqarohet Kovaçevski

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/03/2022

Kryeministri Dimitar Kovaçevski ka sqaruar se pse është lënë hapësira njëvjeçare për përdorimin e uniformave policore edhe në shqip, transmeton TV21.

“Është lënë hapësirë prej një viti për shkak se për uniformat do të duhet proces i tenderimit dhe për prodhim të kësaj pajisje. Për këtë është lënë një vit”, tha Kovaçevski.

Kjo deklaratë vjen pasi Qeveria miratoi Dekret për uniformat dhe simbolet e uniformës së policisë. Ai është miratuar në bazë të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, kur sipas nenit 8, paragrafi 3 është vërtetuar se uniformat e policisë në Shkup dhe komunat ku më së paku 20% e qytetarëve flasin gjuhë ndryshe nga gjuha maqedonase, janë shkruar në gjuhën maqedonase dhe shkrimin e saj cirilik, si dhe në gjuhën të cilën e flasin më së paku 20% e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut dhe shkrimin e saj.

Ky Dekret hynë në fuqi ditën e tetë nga dita e publikimit në Gazetën zyrtare të Maqedonisë së Veriut, kurse do të fillojë të zbatohet gjatë një viti nga dita e hyrjes në fuqi./TV21

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

INFO

NA NDIQ