Pse duhet të vini syze dielli kur jashtë ka borë por jo edhe diell?

Është e natyrshme të lidhni syzet e diellit me plazhin, udhëtimet rrugore dhe verën në përgjithësi. Dhe, ne nuk shohim aq shumë diell gjatë dimrit, kështu që është e lehtë të harrohet se sytë tuaj janë ende të ndjeshëm ndaj dëmtimit gjatë muajve të ftohtë.

Bora në tokë mund të reflektojë dritën përsëri në sytë tuaj dhe të shkaktojë shkëlqim verbues, tendosje të syve, shikim të dëmtuar dhe probleme të tjera të pakëndshme. Por, ju lehtë mund t’i mbroni sytë gjatë dimrit me diçka që ndoshta e keni tashmë në çantën ose makinën tuaj.

Këtu janë katër arsyet pse duhet të mbani syze dielli në dimër.

Zvogëlojnë shkëlqimin.

Çfarë është saktësisht shkëlqimi? Epo, është rrezet e diellit që pengojnë xhamin tuaj të përparmë (ose pamjen e përgjithshme) gjatë orëve të lindjes ose perëndimit të diellit, duke e bërë të vështirë të shihni se çfarë është para jush – edhe disa sekonda pasi të jeni ekspozuar ndaj dritës intensive.

Shkëlqimi është në fakt më i keq në vjeshtë dhe dimër; kur dielli është më i ulët në horizont, ai godet tokën dhe reflekton në një kënd më të ulët (dhe më të ndritshëm). Bora, akulli, pasqyrat e pasme dhe semaforët prodhojnë reflektime të ndritshme. Ndërsa një vend i mrekullive të dimrit është i bukur, shkëlqimi i tij mund të dëmtojë aftësinë tuaj për të parë gjatë ecjes, skive ose vozitjes.

Ato mbrojnë sytë tuaj nga rrezet UV.

Me siguri tashmë e dini se rrezet UVA dhe UVB janë dy lloje të rrezatimit ultravjollcë (UV) nga dielli që mund të shkaktojnë dëmtim të lëkurës dhe syve.

Lajmi i mirë është se nuancat tuaja janë të shkëlqyera për të bllokuar këto rreze të dëmshme UV dhe për të mbajtur sytë tuaj të sigurt nga dielli. Mbajtja e syzeve të diellit në dimër mund t’ju ndihmojë gjithashtu të parandaloni rrudhosjen e lëkurës delikate rreth syve.

Ato mbajnë larg erën dhe pluhurin.

Sytë e thatë, sytë e përlotur dhe acarimi i përgjithshëm i syve janë ankesa të zakonshme gjatë dimrit. Kur ajri i ftohtë godet sytë tanë, ata formojnë lot reaksionar – lot shtesë ju merrni kur sytë tuaj janë të irrituar. Filmi i lotit në pjesën e përparme të syrit tuaj avullon shpejt në erën e fortë, duke i lënë sytë tuaj të thatë në mënyrë të pakëndshme.

Mbajtja e syzeve të diellit në dimër mund të zvogëlojë avullimin e lotëve të syve tuaj dhe lagështinë natyrale. Kjo gjithashtu mund të parandalojë tharjen e lenteve të kontaktit nga era.

Në ditët me erë, grimcat mund të zbresin në sytë tuaj dhe t’i gërvishtin, apo edhe të shkaktojnë gërvishtje të kornesë. Por, syzet e diellit mund t’ju mbrojnë nga pluhuri dhe mbeturinat.

Ato zvogëlojnë tendosjen e syve dhe dhimbjen e kokës. Në ndriçim të fortë, bebëzat tuaja ngushtohen automatikisht; në ndriçim të dobët, bebëzat tuaja zgjerohen automatikisht. Tendosja e syve ndodh në ndriçim jashtëzakonisht të ndritshëm ose të pamjaftueshëm kur bebëzat tuaja nuk mund të përshtaten me një nivel të rehatshëm ndriçimi.

Retinat në pjesën e prapme të syrit tuaj janë të ndjeshme ndaj dritës dhe me diell jashtëzakonisht të ndritshëm të dimrit ose borë, bebëzat tuaja nuk mund të ngushtohen aq sa duhet për të reduktuar ekspozimin ndaj dritës. Kjo ju bën të rrahni sytë, duke çuar në lodhje të syve dhe madje edhe dhimbje koke.

Syzet e diellit do t’ju ndihmojnë të zvogëloni në mënyrë drastike sasinë e dritës që arrin në sytë tuaj. Një opsion veçanërisht efektiv janë lentet fotokromike: ato që errësohen automatikisht kur ekspozohen ndaj dritës së ndritshme të diellit ose reflektimeve.