Pse grekët e tensionojnë vazhdimisht situatën në Himarë? Ja si përgjigjet Pëllumb Xhufi

Picture of ina-online
ina-online

11/07/2024

Akademiku dhe historiani Pëllumb Xhufi e konsideroi si një çështje strategjike Himarën nga pala greke. Sipas tij është kjo arsyeja që grekët tensionojnë vazhdimisht çështjen me Himarën.

Xhufi tha se Himara është një hap larg nga Vlora, por grekët nuk mund të pretendojnë as Vlorën as Labërinë.

“Himara ka dalje në det dhe natyrisht që për interesa gjeo-strategjike grekëve iu duhet, sepse ato duan të kenë kontroll edhe në kanalin e Otrantos, pas kanalit të Korfuzit. Himara ka qenë një vend me ferra, ndërsa tani ka tjetër vlerë, përfshi këtu edhe përsa i takon pronave, apo interesave të tjera ekonomike”, tha Xhufi në emisionin “Open”.

Xhufi ka komentuar edhe vendimin e Apelit të GJKKO-së ndaj Fredi Belerit, që la në fuqi dënimin me dy vjet burg për korrupsion zgjedhor, tha se gjykatësit janë njerëz të ligjit, kanë arsyet e tyre, por është një nga ato çështjet që autoritetet kanë “dorë vetë”.

Xhufi tha se gjykimi i Fredi Belerit duhej të ishte bërë kohë më parë, pasi është akuzuar për një krim shumë të rëndë, për masakrën e Peshkëpisë, është gjetur fajtor, ka qenë në të njëjtën makinë me personat e akuzuar, kishin armë në makinën e tyre.

Ai tha se Beleri është dënuar edhe në Shqipëri për thirrjet që ka bërë.

“Dënimi është bërë mbi bazën e fakteve, kemi një sistem gjyqësor të monitoruar nga të gjithë palët, përfshi edhe Greqinë. Ai është futur shumë thellë jo vetëm në çështjen e blerjes së votave, por edhe në shpërndarjen e dokumenteve, pra ofronte favore dhe privilegje për njerëzit që donin të shkonin në Greqi”, tha Xhufi.

Në vijim të komentit për rastin Beleri, Xhufi u shpreh se Tirana zyrtare ka të drejtë në debatin që krijoi kjo çështjes me Athinën zyrtare.

“Faji i institucioneve në Shqipëri është që e lanë të kandidonte një person që ka pasur probleme me ligjin”, tha Xhufi.

Lidhur me zgjedhjen e Belerit si eurodeputet, Xhufi tha se Beleri nuk mund të krijojë asnjë problem për çështjen shqiptare apo për Tiranën zyrtare.

“Ai do të përfaqësojë Greqinë, nuk mendoj se Tirana zyrtare, do të vuajë shumë apo duhet të heqë dorë nga gjithë kjo luftë e drejtë që ka bërë për çështjen Beleri”, tha ai.

TË FUNDIT
19 orë
Propagandë e fëlliqur kundër turizmit në Shqipëri, avokati nga Kosova flet nga Vlora
22 orë
Në arrest shtëpie prej 30 dhjetorit të 2023, Sali Berisha i drejtohet Strasburgut
22 orë
Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime
2 ditë
Pagesa për një shezlon shkon nga 20 deri në 100 euro në Ksamil, ankohet turistët/VIDEO
2 ditë
Rriten çmimet, më pak turistë në Vlorë! Kryebashkiaku: Bizneset të mos abuzojnë, do t'u kthehet në bumerang

ME TE LEXUARA

22 orë
Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime
22 orë
Në arrest shtëpie prej 30 dhjetorit të 2023, Sali Berisha i drejtohet Strasburgut
19 orë
Propagandë e fëlliqur kundër turizmit në Shqipëri, avokati nga Kosova flet nga Vlora

LEXO MË SHUMË

vlora-bregdeti-shqiptar

Propagandë e fëlliqur kundër turizmit në Shqipëri, avokati nga Kosova flet nga Vlora

sali berisha

Në arrest shtëpie prej 30 dhjetorit të 2023, Sali Berisha i drejtohet Strasburgut

ksamil saranda

Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime

ksamili2

Pagesa për një shezlon shkon nga 20 deri në 100 euro në Ksamil, ankohet turistët/VIDEO

vlora2

Rriten çmimet, më pak turistë në Vlorë! Kryebashkiaku: Bizneset të mos abuzojnë, do t’u kthehet në bumerang

sali berisha

Sali Berisha: Edi Rama ka bërë krime ndaj njerëzimit, e solli Shqipërinë buzë varrit

himara

Nacionalizmi politik, Himara mbi 85% shqiptare e Tavo vs. Gjikuria

Pellumb xhufi

Pse grekët e tensionojnë vazhdimisht situatën në Himarë? Ja si përgjigjet Pëllumb Xhufi

rama

Edi Rama tërheq vëmendjen në samitin e NATO-s, ja reagimi i Macron

INFO

NA NDIQ