Pse janë të rrezikshme ushqimet nga mikrovala

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11 Prill, 2023

Mikrovala mund të jetë mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë për ngrohjen e ushqimeve pas një dite të gjatë në punë, por ekspertët paralajmërojnë se këto ushqime të gatuara në mikrovalë mund të kenë pasoja të rënda në shëndet.

Sipas ekspertëve, kontejnerët plastikë që përdorim zakonisht për të ngrohur ushqimin në mikrovalë mund të çlirohejnë toksina kancerogjene.

Këto toksina kalojnë në ushqim dhe me anë të tij direkt në trup. Ata ushtrojnë forcë tek sistemi tretës dhe ai imunitar dhe mund të kenë pasoja të rënda tek fertiliteti, balancimi i hormoneve, tensioni i gjakut, shëndeti kardiovaskular, gjendja shpirtërore dhe dëshira për marrëdhënie seksuale.

Sa më shumë ta përdorni mikrovalën, aq më të ekspozuar jeni ndaj këtyre substancave kimike të dëmshme.

Po ashtu, shqetësuese është edhe ekspozimi i vazhdueshëm ndaj rrezatimit të lëshuar nga mikrovala. Kjo mund të ketë efekte tek gjumi, përqendrimi dhe nivelet e energjisë.

Ekspertët rekomandojnë që t’i ngrohni ushqimet në mikrovalë me një enë xhami ose porcelani, për të shmangur toksinat kancergjene që lëshohen nga enët plastike.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kockat

Ndikimi i plakjes në kocka, ja si rigjenerohet skeleti ynë çdo 10 vjet

autizmi

Shkaqet e autizmit, zbulohen të dhëna të tjera

pesha

Nëse dëshironi të humbni peshë, hani këtë frut çdo mëngjes

tirodia

Dita Botërore e Tiroides 2023/ Çfarë i shkakton problemet e tiroides tek gratë?

KAFE

Si ndikon konsumi i kafesë te personat me tension të lartë

Dhembe buzeqeshje

Zgjidhjet natyrale kundër problemeve me dhëmbët

truri-1

Studimi francez zbulon punët që ju “helmojnë” trurin

uthull-molle

Çfarë ndodh në trupin tonë nëse pini uthull molle çdo ditë

ilace-tableta-pilula

Arsyet pse nuk duhet të merrni asnjëherë ilaçe me stomak bosh

INFO

NA NDIQ