Pse kemi nevojë për vitaminë D gjatë dimrit?

Ironia është se ne kemi nevojë për këtë vitaminë më shumë në dimër dhe kemi më pak mundësi për ta marrë atë në mënyrë natyrale, andaj suplementet e vitaminës D mund të jenë zgjidhja.

Vitamina D na ndihmon të luftojmë infeksionet, si dhe të reduktojmë inflamacionin.

Cilat ushqime janë të pasura me vitaminë D?

Peshku i yndyrshëm është i pasur me vitaminë D dhe për këtë arsye rekomandohet në menynë ditore gjatë dimrit. Tuna dhe sardelet mund të jenë një mëngjes i mirë në kombinim me një nga sallatat. Nga ana tjetër, filetoja e tonit mund të jetë një darkë shumë e shijshme, me një anë perimesh.

Së bashku me këtë ushqim, një tjetër burim i shkëlqyer i vitaminës D janë kërpudhat. Mund t’i hani në mënyra të ndryshme, të pjekura, me vezë, si salcë për makarona ose si pjatë anësore me mish.

Për një kohë të gjatë, hulumtimet kanë treguar se karakteristika kryesore e vitaminës D është forcimi i kockave dhe sistemit skeletor. Megjithatë, pas vitit 1980, shkencëtarët zbuluan se vitamina D luan një rol të rëndësishëm në ndërtimin e imunitetit, në qelizat e sistemit imunitar.

Pse na mungon kjo vitaminë në dimër?

Përgjigja është mjaft e thjeshtë – ne kalojmë më pak kohë jashtë. Pa marrë parasysh se sa kohë keni lënë mënjanë për të bërë ski dhe për të shijuar dëborën, ajo shpesh zbret në disa ditë pushim. Mirëpo, edhe ai qëndrim nuk mjafton, sepse mbroni plotësisht nga rrezet e diellit me veshje dimërore, kapele, shalle dhe doreza.

Fytyra është e vetmja pjesë e ekspozuar e trupit

Doza ditore e rekomanduar e kësaj vitamine ndryshon sipas vendit, kështu që diapazoni është nga 200 në 2000 IU. Ajo që është e rëndësishme është të konsultoheni me mjekun tuaj, pasi dozat e tepërta të vitaminës D mund të jenë toksike. Në dimër ju duhet patjetër kjo vitaminë, mjafton të përcaktoni dozën që do të merrni.

Shumë ekspertë nuk sugjerojnë më ekspozimin në diell për një periudhë më të gjatë kohore sepse është vërtetuar se rrezet e diellit kanë rrezatim të dëmshëm UV që çon në ndryshime në lëkurë, kancer ose probleme të tjera të vogla, si ekzema, dermatiti dhe të ngjashme. Prandaj, vitamina D në formën e një suplementi mund të jetë një zëvendësues i mirë dhe i sigurt për marrjen e nevojshme të kësaj vitamine.

Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se marrja e vitaminës D gjatë ditëve të dimrit forcon trupin për të gjithë vitin. Rezultatet treguan se kishte më pak inflamacione, ftohje dhe infeksione të rënda me viruse dhe grip.