Pse marka e njohur nuk po prodhon më orë inteligjente

INA
INA

08/02/2024

Prodhuesi i njohur i orëve ka njoftuar se ka vendosur të “largohet nga biznesi i orëve inteligjente”.

Fossil po del zyrtarisht nga biznesi i orëve inteligjente. Pas muajsh spekulimesh për të ardhmen e linjës së saj të orëve inteligjente Wear OS, e cila nuk ka marrë një model të ri që nga Gen 6 i vitit 2021, kompania konfirmoi të premten se po largohet tërësisht nga kategoria.

Nuk do të ketë një pasardhës të linjës Gen 6, por orët inteligjente ekzistuese Fossil do të vazhdojnë të marrin përditësime “gjatë disa viteve të ardhshme”.

Në një deklaratë për The Verge, një zëdhënës i kompanisë tha se Fossil Group “ka marrë një vendim strategjik për të dalë nga biznesi i orëve inteligjente”, duke përmendur zhvillimet aktuale të industrisë si arsye.
“Grupi Fossil po rishpërndanë burimet për të mbështetur forcën tonë thelbësore dhe segmentet kryesore të biznesit tonë që vazhdojnë të na ofrojnë mundësi të forta rritjeje: dizajnimin dhe shpërndarjen e orëve emocionuese tradicionale, bizhuterive dhe artikujve prej lëkure nën markat tona dhe të licencuara”.

Fossil ka qenë mjaft i heshtur në lidhje me planet për orët inteligjente kohët e fundit, pas viteve të para të njoftimeve të vazhdueshme, dhe vendimi do të zhgënjejë këdo që kishte shpresuar për një njoftim të orës Gen 7.

Edhe pse kanë pasur probleme në segmentin e baterisë, orët inteligjente Fossil janë ndër më të bukurat në treg për sa i përket dizajnit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

OnePlus prezanton telefonin e ri i cili nuk mbështetet nga Inteligjenca Artificiale

Apple-1

Apple paralajmëron përdoruesit: Mos e thani kurrë telefonin në oriz

hena

SHBA rikthehet në Hënë pas 50 vjetësh

DASH departamenti amerikan

SHBA ofron 15 milionë dollarë kush jep informacion rreth liderëve të Lockbi

whatsapp-main-600x360

WhatsApp ndalon ‘screenshot’ për profilet: Si funksionon dhe çfarë ndryshon

tesla-model-3-behet-makina-elektrike-me-e-shitur-ne-evrope_5ca31f5e2e44d

Mijëra punësime të reja e miliona investime në inteligjencë artificiale

Pacienti i parë në botë me çip në tru fiton “superfuqi”

iphone- telefon mobil

Si të “shëroheni” nga varësia ndaj telefonit?

kompjuter

“Besimi te shkencëtarët”, studimi i shtrirë në 67 vende e rendit Shqipërinë të fundit

INFO

NA NDIQ