Pse nuk duhet ta mbani kurrë teshtimën tuaj?

INA
INA

03/11/2023

Sipas një eksperti, ndalimi i teshtimës mund të shkaktojë dëmtime serioze në organizimin e njeriut.

Teshtima është një refleks gjysmë-autonom që konsiston në një emetim të shpejtë, të papritur dhe të zhurmshëm të ajrit përmes hundës dhe gojës. Shkaktohet nga stimulimi dhe irritimi i fundeve nervore të mukozës së hundës. Është, në fakt, një veprim mbrojtës që shërben për të çliruar rrugët e frymëmarrjes nga grimcat irrituese me të cilat kanë rënë në kontakt. Por kjo s’është e gjitha. Ajo mund të shoqërohet edhe me alergji sezonale ose është një simptomë e një gripi ose infeksioni viral ose bakterial.

Një teshtimë nxitet nga aktivizimi i sensorëve nervorë që ndodhen në hundë. Brenda zgavrës së hundës janë fibrat shqisore të nervit trigeminal të cilat, kur stimulohen nga një irritant (p.sh., alergjitë, viruset, bakteret, madje edhe lëngjet) ose stimulime të tjera, aktivizohen dhe transmetojnë një sinjal elektrik në qendrën e frymëmarrjes që ndodhet në tru. Këtu impulset shkaktojnë teshtimën e cila përbëhet nga dy faza (“ah” dhe “tchoo”): një inhalim i thellë dhe një grumbullim i presionit brenda rrugëve të frymëmarrjes, pasuar nga një tkurrje e muskujve dhe brinjëve të diafragmës, mbyllja reflekse e syve dhe një exhalim i fortë.

Pse mund të jetë e rrezikshme ta bësh këtë?

Nëse e mbytim teshtimën, presioni në rrugët e frymëmarrjes rritet pesë deri në 20 herë më shumë se në një teshtimë normale. Ajri i presuar që kërkon një rrugëdalje mund të shkaktojë disa dëme, si probleme me sinusin, këputje të kapilarëve në sy, dëmtime në veshin e mesëm dhe në veshin e brendshëm, këputje të veshit, infeksione.

“Edhe pse rreziku është i ulët, aneurizmi i trurit, këputja e fytit dhe kolapsi i mushkërive janë raportuar”, thekson neuroshkencëtari.

Prandaj, është gjithmonë mirë të shmangim ‘mbytjen’ e një teshtime. Kjo mund të parandalohet duke trajtuar alergjitë ose duke shmangur ekspozimin ndaj irritimeve.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

gjume-ftoft

Cilat janë përfitimet e të fjeturit në një dhomë të ftohtë?

Veshi-750x470

Testi i dëgjimit në internet i ofruar nga eChalk pretendon se tregon moshën e veshëve të një personi

avokado

Pse avokado cilësohet si fruti i mrekullisë?

banane

A duhet ngrënë banane me stomak bosh? Merr fund dilema

kafe limon

Katër rastet kur nuk duhet ta pini kafen

gjumi

Kjo është arsyeja pse zgjoheni të shqetësuar në mëngjes

stres

Studimi i ri tregon se në cilën moshë keni më shumë stres

intoleranca-ushqimore

7 ushqime që mund t’i ruani në ngrirje ose t’i blini të ngrira

mengjesveze-750x500-e1555512355663-650x358

Arsyet pse duhet të hani vezë në mëngjes

INFO

NA NDIQ