Pse po shtrenjtohet nafta?

ina-online
ina-online

13 Gusht, 2023

Nga Shenoll Muharremi

Gati €1.5/l ish ba sot kur shkova pompë të derivateve. Dihet që oferta dhe kërkesa e përcaktojnë çmimin e tregut, por pasiqë e importojmë këtë e përcakton tregu global. Çka po ndodhë? Lufta në Ukrainë nuk ka përfunduar dhe nuk po i shifet fundi. Përderisa ka luftë ka pasiguri. Gjatë dimrit kërkesa rritet në treg global për shkak të temperaturave të ulta dhe nevojës për ngrohje. Nëse vendet që prodhojnë nuk e rrisin prodhimin krahas rritjes së kërkesës, çmimet rriten. 

Tregjet globale i faturojnë çmimet dhe trendet në avans. Tash para shtatorit furnizuesit global mesiguti fillojnë me rritë numrin e blerjeve me këtë çmim që me magazionu për dimër, ku shitet me çmim më të lartë. Përderisa po rritet kërkesa e oferta po mbetet e njejt, çmimi po rritet. 

Nëse nuk rritet outputi global, mesiguri çmimi gjatë muajve të ardhshëm do të rritet ende. Pak herët me hyp €1.5 çmimi tek ne, por nuk isha çuditë nëse shkon deri €1.7-€1.8 gjatë muajve nentorë-janar. Shpresojmë që vendet prodhuese merren vesh dhe e rrisin prodhimin global, kjo e kishte balancuar tregun dhe çmimet nuk kishin hypyr mëtutje. Përndryshe kjo pastaj ka efekt zingjiror në ekonomi dhe ndikon në çmimet e produkteve tjera, fatkeqësisht.

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia të kujdeset që ligjet të jenë në përputhje me standardet evropiane

Bullgari-Maqedoni-780x439-1

Regjistrimi i popullsisë në Shqipëri, “kacafytje” mes maqedonasve dhe bullgarëve!

Muhamed Zekiri

Shtyhet seanca gjyqësore për Muhamed Zekirin

mickoski jankullovska gordana

Takimi Mickoski-Jankullovska/ ASH: A do të thotë se kjo fotografi do të kthejë kriminelët në politikë?

baste bastore

Pagoi tiketën as 1 euro, fitoi afër 30 mijë euro nga bastet (FOTO)

fature-market

Në Turqi ushqimi më shtrenjtë për 74 %, Maqedoni 13 % dhe Shqipëri 8%

Lubco Georgievski

Georgievski godet Gruevskin, VMRO-në e quan Shumadia

mijallkov

Mijallkov, Jankulloska dhe Janakieski për disa vite do të jenë qytetarë të lirë

Muhamer Pajaziti

Ku po shkoni në Evropë, njerëzit po ju vdesin burgjeve çnjerëzore

INFO

NA NDIQ