Pse Rugova kishte vendosur që të mos udhëtoj nga Aeroportet e Shkupit dhe Ohrit

Picture of ina-online
ina-online

09/06/2024

Udhëtimet e presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova jashtë si dhe kthimet e tij në Kosovë në dekadën para çlirimit të Kosovës kryesisht bëheshin nëpërmjet Tiranës.

Para se aeroporti i Tiranës të bëhej pika kyçe e nisjeve të Rugovës, ai me grupin e tij në fillim kishin shfrytëzuar aeroportin e Shkupit.

Mirëpo, sipas Adnan Merovcit, që atë kohë kishte pozitën e përgjegjësit për sigurinë e presidentit Rugova, pothuajse shumëçka rreth udhëtimeve të tyre do të ndërronte në vitin 1993.

“Më 5 mars dhe 20 nëntor të vitit 1993 u rrëzuan dy aeroplan, njëri në Shkup, tjetri në Ohër me mbi 200 viktima, kryesisht shqiptarë të Kosovës dhe të Maqedonisë. Këto fatkeqësi nuk u zbuluan siç duhet asnjëherë”, u shpreh Merovci.

Ai tregoi se këto dy fatkeqësi ishin edhe shkaku kryesor që të vendoste që fluturimet e ardhshme të Rugovës t’i shmangeshin aeroporteve maqedonase dhe të shfrytëzohej aeroporti i Tiranës.

TË FUNDIT
43 minuta
Francë-Holandë, mbyllet me barazim
3 orë
Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
3 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
3 orë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
3 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Komisioni Rregullator me vendim të ri – as lirohet dhe as shtrenjtohet benzina dhe dizeli
12 orë
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
2 ditë
Sesion plenar i Asamblesë Parlamentare të Procesit për Bashkëpunim në Evropën Juglindore
3 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
1 ditë
Kurti dhe Vuçiq do të takohen në Bruksel më 26 qershor

LEXO MË SHUMË

fbl-euro-2024-match20-ned-fra-600x360

Francë-Holandë, mbyllet me barazim

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

tanja fajon

Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

Kurti Mark Rutte

Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

aksiden greqi

30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

Foto:Ilustrim

Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet

INFO

NA NDIQ