Pse shkencëtarët kanë filluar të shqetësohen për tkurrjen e Hënës?

INA
INA

06/02/2024

Për qindra miliona vjet, hëna jonë është dridhur si rrush i thatë. Tani, shkencëtarët thonë se zvogëlimi i perimetrit po çon në tërmete të cekëta të hënës – duke përfshirë pranë vendeve të mundshme të NASA-s për vizita njerëzore, shkruan Washington Post.

“Një koncept që unë mendoj se shumë njerëz kanë është se hëna është ky trup gjeologjikisht i vdekur, se diçka në hënë nuk ndryshon kurrë”, tha gjeologu hënor Tom Watters.

Por “hëna është një trup sizmikisht aktiv”. Studimet e tërmeteve të hënës datojnë që nga epoka e Apollonit. Më shumë se 50 vjet më parë, astronautët vendosën sizmometra rreth anës së afërt të sipërfaqes së Hënës për të regjistruar dridhjet.

Tërmeti më i fuqishëm i cekët u vendos pranë polit jugor, i cili është afër pikave të uljes për misionin Artemis III të NASA-s, për të dërguar njerëzit përsëri në Hënë, potencialisht në vitin 2027.

Rajoni i polit jugor hënor është joshës sepse përmban rajone me hije të përhershme që disa spekulojnë mund të ketë akull me bazë uji.

Në një studim të ri, Watters dhe kolegët e tij deklarojnë se ky tërmet i fuqishëm është i lidhur me një grup thyerjesh aktualisht aktive sizmike, të cilat u krijuan pasi hëna është tkurrur.

Sipas modeleve, tërmetet në zonë mund të shkaktojnë rrëshqitje të dheut nga shkëmbinjtë e lirshëm dhe pluhurin nga krateret përreth.

Studiues të tjerë thonë se ne ende nuk kemi informacion të mjaftueshëm për të përcaktuar vendet e rrezikshme për të zbritur në Hënë.

Si një hënë në tkurrje mund të çojë në tërmete
Tkurrja e hënës ka qenë e matshme, por e vogël. Ajo është tkurrur rreth 45 metra në diametër gjatë disa qindra milionë viteve të fundit.

Pjesa më e madhe e tkurrjes është shkaktuar nga ftohja natyrale e bërthamës së shkrirë të hënës sonë. Ndërsa bërthama ftohet, sipërfaqja e hënës tkurret dhe përshtatet me ndryshimin e vëllimit.

Ndërsa u tkurr, pjesë të kores u shtynë së bashku për të formuar kreshta të njohura si gabime të shtytjes. Tërheqja gravitacionale e Tokës në Hënë gjithashtu zbaton forcë në sipërfaqen hënore dhe shton stresin, duke ndihmuar në formimin e këtyre gabimeve të shtytjes në hënë.

“Toka nuk e përjeton të njëjtin lloj tkurrjeje. Bërthama jonë e shkrirë po ftohet gjithashtu, por korja e Tokës është bërë nga një bashkim pjesësh figure pllakash tektonike, ndryshe nga hëna që ka një pllakë të vetme. Energjia nga bërthama e Tokës i lëviz ato pllaka ose lëshohet përmes shpërthimeve vullkanike”, tha Watters.

Tkurrja e hënës sonë ka efekte të papërfillshme për Tokën. Ndryshimi në madhësi nuk do të ndryshojë shfaqjen e eklipseve, për shembull. Masa e saj gjithashtu nuk ndryshon, kështu që baticat e Tokës nuk ndikohen ndryshe.

Nuk ka asnjë arsye pse njerëzit do të duhet të shqetësohen për një hënë në tkurrje – nëse nuk lëvizim atje.

“Ideja është të mos dekurajojmë askënd nga eksplorimi i polit jugor të hënës. Por vetëm për t’u siguruar që të kuptohet se nuk është një mjedis i mirë”, tha Watters, një shkencëtar i lartë në Qendrën për Studimet e Tokës dhe Planetare të Muzeut Kombëtar të Ajrit dhe Hapësirës.

“Ashtu si në Tokë, këto gabime shpesh shoqërohen me aktivitet sizmik. Gabimet e shtytjes mund të duken si një mur dhjetëra metra i lartë – i dallueshëm, por sigurisht jo mal. Mijëra gabime të vogla të shtytjes janë zbuluar tani në të gjithë Hënën, falë imazheve me rezolucion të lartë nga Orbiteri i Zbulimit Hënor të NASA-s. Fakti që ata mbeten në sipërfaqe, në vend që të gërryhen deri në mosekzistencë, do të thotë se ata duhet të jenë të rinj dhe ndoshta aktivë”, tha Watters.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

OnePlus prezanton telefonin e ri i cili nuk mbështetet nga Inteligjenca Artificiale

Apple-1

Apple paralajmëron përdoruesit: Mos e thani kurrë telefonin në oriz

hena

SHBA rikthehet në Hënë pas 50 vjetësh

DASH departamenti amerikan

SHBA ofron 15 milionë dollarë kush jep informacion rreth liderëve të Lockbi

whatsapp-main-600x360

WhatsApp ndalon ‘screenshot’ për profilet: Si funksionon dhe çfarë ndryshon

tesla-model-3-behet-makina-elektrike-me-e-shitur-ne-evrope_5ca31f5e2e44d

Mijëra punësime të reja e miliona investime në inteligjencë artificiale

Pacienti i parë në botë me çip në tru fiton “superfuqi”

iphone- telefon mobil

Si të “shëroheni” nga varësia ndaj telefonit?

kompjuter

“Besimi te shkencëtarët”, studimi i shtrirë në 67 vende e rendit Shqipërinë të fundit

INFO

NA NDIQ