Pse shqiptarët në Maqedoni kanë mbetur jetimë?!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2023

Abdullah Mehmeti

Thënia e ditës

PSE SHQIPTARËT NË MAQEDONI KANË MBETUR JETIMË?!

Për një incident të vogël në qytetin e Ohrit në Maqedoninë Veriore, të sajuar nga shërbimet sekrete, ku u lëndua një qytetar i Maqedonisë me “vetëdije bullgare”, (i cili u rrah nga një qytetar tjetër po me “vetëdije bullgare”), pushteti i Sofjes i ngriti në këmbë të gjitha institucionet ndërkombëtare, të lënduarin e barti me helikopter në Sofje, ku u shkrepën mijëra fotografi me të lënduarin dhe udhëheqësit e lartë të pushtetit aktual në Bullgari, ndërsa pushteti i Tiranës, edhe përkundër detyrimeve sipas Kushtetutës, asnjëherë të vetme nuk ka ndërmarrë ndonjë masë për mbrojtjen e shqiptarëve në Maqedoni, për tri dekada me radhë, edhe kur janë organizuar dhjetëra ekspedita policore e ushtarake mbi vendbanimet shqiptare dhe banorët e tyre, kur janë likuiduar pa gjyq me qindra shqiptarë, janë plagosur e sakatuar shumë të tjerë, janë shkatërruar dhe djegur pronat e tyre, janë burgosur me qindra shqiptarë përmes proceseve të montuara politike!

Nuk je jetim vetëm kur nuk ke prindër, por kur nuk të mbron as pushteti i shtetit tënd amë dhe të tradhtojnë dhe shesin udhëheqësit politikë, që i ke votuar dhe u ke besuar!

(14 shkurt 2023)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

afrim gashi

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

thaci trebosh

PDSH mbajti tubim në Trebosh

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

ragmi mu

Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Preshevës, Arifin e quan shpifës

INFO

NA NDIQ