Pse Siljanovska nuk emëroi asnjë shqiptar në Agjencinë e Zbulimit? T

Picture of INA
INA

30/06/2024

Pse presidentja e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska Davkova nuk emëroi asnjë shqiptar në postet udhëheqëse të Agjencisë për Zbulim, pse u emërua Ivana Stojanovska si zëvendës – drejtor edhe pse nuk kishte përvojën e duhur për këtë post dhe a ka mundësi që të shqyrtohet vendimi?

Për këto pyetje, TV21 u drejtua në Kabinetin e shefes së shtetit, por nuk mori përgjigje thelbësore.

Nuk mori përgjigje se pse asnjë shqiptar nuk u emërua në pozitat udhëheqëse të Agjencisë për Zbulim, as se a do të shqyrtohen emërimet, duke e ditur edhe se ky vendim ngjalli reagime në publik.

Nga Siljanovska zgjodhën të përgjigjen vetëm për pjesën e Stojanovskës, duke u arsyetuar se emërimi i saj është bërë në bazë të kritereve dhe se e njëjta posedon arsimimin dhe përvojën e duhur për të qenë zëvendës – drejtor në Agjencinë për Zbulim.

“Presidentja Siljanovska Davkova e emëroi Ivana Stojanovskën në përputhje me kushtet për emërim të zëvendës drejtorit të Agjencisë për Zbulim të cilat parashihen me Ligjin për Agjencinë për Zbulim.
Ivana Stojanovska i plotëson kushtet ligjore të paraprara, se ka më së paku dhjetë vjet përvojë pune në fushën e sigurisë, në mbrojtje dhe në politikën e jashtme, prej të cilave pesë vjet në vend udhëheqës në Agjenci, kurse ka gjithsej 18 vjet përvojë në fushë.
Presidentja Gordana Siljanovska Davkova të drejtat e saja dhe detyrimet si president i Republikës i kryen në bazë dhe në kuadër të Kushtetutës dhe ligjeve, veçanërisht duke u udhëhequr nga interesat nacionale maqedonase”, qëndron mes tjerash në përgjigjen e Kabinetit të Siljanovskës.

Kujtojmë se si drejtor i Agjencisë për Zbulim është emëruar Gabriella Jakovlleva, ndërkaq si zëvendës drejtor Ivana Stojanovska./TV21

TË FUNDIT
2 orë
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
2 orë
Sevim Hoxha, këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA (FOTO)
3 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
3 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
3 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari: BDI kurrë më s’do t’i fitojë zgjedhjet
20 orë
9 vjet pa komandant Shqiponjën, e përkujtojnë familjarë e bashkëluftëtarë
1 ditë
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
7 orë
Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit
1 ditë
Qeveria u kompletua, Kuvendi zgjodhi zëvendësministrat
1 ditë
Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!
12 orë
VLEN për kallëzimin penal të nipit të Ali Ahmetit
1 ditë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
6 orë
Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

LEXO MË SHUMË

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

levizja besa

Sevim Hoxha, këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA (FOTO)

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

IMG_0037

Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit

INFO

NA NDIQ