Pse s’ka filluar ndërtimi i bulevardit “Cvetan Dimov” në Çair? Ganiu e drejton gishtin nga Arsovska dhe Besimi!

INA
INA

10/01/2024

Në qershor të vitit 2021 u paralajmërua fillimi i procedurave për rikonstruimin dhe ndërtimin e Bulevardit “Cvetan Dimov” në Komunën e Çairit, por punimet për këtë projekt akoma nuk kanë filluar.

Në një prononcim për Gazetën LAJM, kryetari i Çairit, Visar Ganiu, për zvarritjen e punimet për ndërtimin e këtij bulevardi, ka drejtuar gishtin nga kryetarja e Qytetit të Shkupit, Danella Arsovska dhe ministri i Financave Fatmir Besimi.

“E vërteta është që këtë pyetje edhe ne e kemi parashtruar tek Qyteti i Shkupit por nuk kemi pasur përgjigje derisa kryetarja e Qytetit të Shkupit, doli me një medium dhe përmendi që mjetet që kanë qenë të dedikuara dhe planifikuara me një pozicion, për shkak të një dënimi që ka pasur Qyteti i Shkupit, apo për t’i kthyer mjetet një institucioni tjetër, që ai institucion ka fituar me gjyq, përmbaruesi ka marrë atë të drejtë që t’i tërheq mjetet dhe sipas asaj Ministria e Financave ka një metodologji, një algoritëm, ku ajo vetë e përzgjedh pozicionin se prej ku duhet të merren mjetet. Këtë duhet të del dhe ta sqaroj ministri i Financave Fatmir Besimi se përse i bëhet kjo e padrejtë komunës së Çairit, kur e dimë që ministria e Financave në bashkëpunim me ministrinë e Arsimit i kanë shkurtuar bllok dotacionet, kur e dimë që Qeveria aktuale asnjë projekt nuk e pa të arsyeshme që të parashikojë në buxhetin për të vitin 2024 për investime kapitale në komunën e Çairit edhe pse jemi taksapagues”, tha Ganiu për gazetën LAJM.

Intervistën e plotë mund ta ndiqni në videon më poshtë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

arber ademi

Ademi: Brenda javës i unifikojmë pagat e profesorëve

Abdush demiri

KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj

INFO

NA NDIQ