Pse s’u lejua të kandidojë për kreun e LDK-së, flet Faton ​Bislimi

ina-online
ina-online

20/11/2023

Faton Bislimi theksoi se festa e LDK-së do të ishte më madhështore sikur në Kuvendin e sotëm zgjedhor të kësaj partie ai do të debatonte me Lumir Abdixhikun.

Pas rizgjedhjes së kryetarit të kësaj partie Lumir Abdixhikut dhe pamundësisë së tij për të kandiduar për këtë pozitë, Bislimi u shpreh se kandidaturën e tij e ka dorëzuar të hënën e kaluar, përmes një shkrese dërguar Lidhjes Demokratike të Kosovës.

“Vendimi i sotëm për të mos lejuar kandidaturën është antistatutar, sipas mendimit tim. Por kjo nuk do të thotë që e pamundëson vazhdimin e punës sime për të mirën e LDK-së, për të mirën e qytetarëve të Kosovës dhe mbi të gjitha, për t’i ofruar Kosovës një alternativë, e cila e çon drejt një rrugëtimi euroatlantik”, deklaroi ai.

Bislimi tha se programi i tij do të ishte mënyra më e mirë për të treguar se LDK ka demokraci të brendshme. Tutje, theksoi se programi “Rruga e Re” është për qeverisjen e Kosovës e jo për udhëheqjen e LDK-së.

“Unë besoj se rruga rugoviste vazhdohet vetëm në frymën e inkluzivitetit, në frymën e përbashkimit, në frymën e konkurrencës. Konkurrenca është themel mbi të cilin ndërtohet demokracia e mirëfilltë. Mohimi i konkurrencës, mendoj, frikoj i rrënon këto themele”, shtoi ai.

Ndryshe, Faton Bislimi kishte paralajmëruar kandidaturën e tij për kryetar të LDK-së në Kuvendin e sotëm zgjedhor të kësaj partie, por që nuk i ishte lejuar pasi nuk është delegat i zgjedhur. Më herët, nënkryetari i LDK-së, Gazmend Muhaxheri komentoi pretendimin e Faton Bislimit për të qenë kandidat për kryetar të LDK-së.

Ai tha se “ata që nuk kanë marrë pjesë në procesin zgjedhor, nuk janë kandidatë”.

“A keni dëgjuar ndonjë parti të ndodhë të vijë dikush tjetër dhe të thotë po dua të bëhem kryetar i partisë dhe të bëhem delegat. Shko pyeteni këta në LVV a ka bërë vaki, ose në PDK ose në Aleancë… Ke qenë pjesë po nuk ke marrë pjesë në proces zgjedhor, nuk je kandidat”, tha Muhaxheri.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6974

Pse e vrau Liridonën? Babai i Naim Murselit: Pyetje 1 milion dollarëshe! Ndoshta është kërcënuar nga politika ose…

tome-gashi

Sa vite burg mund të dënohet Naim Murseli? Avokati zbulon 2 skenaret që do të përdorë 33-vjeçari për t’u mbrojtur

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

‘Liridonën dhe Naimin i njohu Pacolli’, ish-presidenti i Kosovës tregon pse mungoi në varrimin e 30-vjeçares

Naim Murseli

Avokatja: Suedia mund të kërkojë ekstradimin e Naim Murselit

matura-shteterore-provimi

Kosova dështon keq në PISA, reagon OCRA: Katastrofë arsimore në Kosovë – Analfabetizmi në rritje

ivan videnoviq

Profesori nga Serbia e pranon gjenocidin në Srebrenicë: NATO-ja e ka penguar një të tillë në Kosovë

zgjedhjet-kosove-1-640x358

Listat zgjedhore nga Serbia në luftë për të mbledhur vota në Kosovë

Albin Kurti

Kurti flet për rastin e Liridona Ademajt dhe 14 vjeçares në Shkup

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

“Vrasjen e dua sot”, gazetari i njohur zbardh dosjen e Naim Murselit: Si e planifikoi krimin javë më parë

INFO

NA NDIQ