Pse u shpall fajtor shoferi i vdekur i autobusit në aksidentin në Bullgari? (Video)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2022

Fajtor për aksidentin që ndodhi në Bullgari, është shpallur shoferi i autobusit. Zëvendësprokurori bullgar, Borislav Sarafov për BGNES, tha se shkak i aksidentit është humbja e kontrollit mbi autobusin nga shoferi. Por, edhe shpejtësia e papërshtatshme.

Autoritetet bullgare e kanë përfunduar hetimin, ndërsa tani konkluzionet duhet t’u dorëzohen autoriteteve në Maqedoninë e Veriut, pasi ditën e fatkeqësisë, ata u dakorduan që hetimin ta bëjë vetëm pala bullgare.

“Shkak i aksidentit është humbja e kontrollit mbi autobusin nga shoferi. Por, edhe shpejtësia e madhe dhe e papërshtatshme, mbi normat e lejuara. Kjo është një tragjedi njerëzore pa presedan për numrin e viktimave, por edhe pa presedant, si intenzitet i punës që e kemi kryer. Hetimi është kryer dhe mbetet vetëm që në rrugë gjyqsore të njoftohen autoritet në Maqedoni, por edhe familjarët e vikrimave kanë të drejtë të njihen me materialet e hetimit”, theksoi Sarafov.

Aksidenti ndodhi në orët e hershme të 23 nëntorit të vitit 2021, kur autobusi i agjencisë “Besa Trans”, i cili po kthehej nga Stambolli, goditi një bankinë në autostradën Struma, pranë fshatit Bosnek, me ç’rast humbën jetën 45 persona, ndërsa shtatë të tjerë pësuan lëndime trupore. Në mesin e viktimave ishin edhe 12 fëmijë, ndërsa shumica ishin familjarë që kishin udhëtuar në Stamboll të Turqisë për një vizitë treditore.

Hetimet lidhur me rastin kanë nisur edhe në Maqedoninë e Veriut, pasi autoritetet kanë konstatuar se autobusi i aksidentuar nuk kishte leje për transport ndërkombëtar të udhëtarëve. Dy doganierë janë suspenduar nga puna pasi kishin lejuar autobusin pa leje të kalonte kufirin, agjencisë së udhëtimit i është hequr leja e punës ndërsa drejtuesi i saj, tani pas raportit të hetuesisë bullgare mbi shkaqet e aksidentit, mund të përballet dhe me masa tjera./TV Shenja

TË FUNDIT
49 sekonda
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
8 minuta
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë
12 minuta
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë
5 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
5 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin

ME TE LEXUARA

1 ditë
MASH: Nxënësit që plotësojnë kushtet do të kompensohen për gjashtë muaj!
5 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
24 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës
1 ditë
“Uragani KUQEZI”/ Mbi 50 mijë shqiptarë do jenë në ndeshjen e Kombëtares me Italinë në “Signal Iduna Park”
6 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

shqiperi itali

“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

de biasi

De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

e.go-veture-elektrike-investim-tetove

Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

INFO

NA NDIQ