Pse ‘UEFA Europa Conference League’ po ndryshon emrin

ina-online
ina-online

29 Qershor, 2023

Vetëm tre vjet pas fillimit të tij, komiteti ekzekutiv i UEFA-s vendosi të ndryshojë emrin e kompeticionit të tij të tretë evropian për klube pas një sondazhi të tifozëve dhe partnerëve tregtarë.

Siç është paralajmëruar gjatë javës, kompeticioni do të titullohet si “UEFA Conference League” pasi të përfundojë mandati aktual trevjeçar, pra nga fillimi i sezonit 2024-25.

Njoftimi i UEFA-s: Konkurrenca e re u pranua menjëherë nga një audiencë e gjerë pas dy sezonesh të suksesshme, pasi u shfaq nën kujdesin e “Europa” në fillim të ciklit tregtar 2021-24.

Hulumtimet e kryera me disa fansa si dhe me partnerët tanë tregtarë kanë treguar se duke hequr “Europa” nga emri i saj do të ketë zhvillim të mëtejshëm si një ngjarje unike. Ky ndryshim i propozuar u pranua nga komiteti ekzekutiv i UEFA-s. Ai do të zbatohet që nga fillimi i ciklit të ri, pra gjatë sezonit 2024-25.

Si Europa League ashtu edhe Liga e Konferencave të UEFA-s do të vazhdojnë të sjellin “Futbollin e së Enjtes mbrëma” për të gjithë tifozët në të gjithë Evropën dhe më gjerë. Të dy ngjarjet do të ruajnë lidhje të forta dhe të dy identitetet e markave të tyre do të mbeten shumë të afërta, ndërsa të dyja do të vazhdojnë të shiten së bashku te ofruesit dhe sponsorët.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-10-02-11-38-48-145-edit_com.facebook.orca

Azem Azemi, medaljen e artë ja kushtoj gjyshes sime të ndjerë

Jurgen Klopp

Goli i anuluar i Diazit, vjen deklarata zyrtare e Liverpullit

kombetarja fitore shqiperi

Çka thonë bastet, Çekët favoritë ndaj Shqipërisë

decici

Deçiqi gjunjëzon Buduçnostin! Skuadra shqiptare lider në Kampionatin e Malit të Zi

Lewandovski levandovski

Lewandowski, i dëshiruari nga klubet arabe

IMG_5656

Reagon kryetari i KF Bashkimi nga Kumanova, Armend Destani për incidentin ndaj Sasës, ka një kërkesë për Komisionin Disiplinor (VIDEO)

IMG_20231001_191904

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

raphina-rafinja

“Goditet” Barcelona, Raphinha do të mungojë gati një muaj

myrto uzuni

Lajm i mirë për Kombëtaren shqiptare, Uzuni grumbullohet me Granadan për ndeshjen e sotme

INFO

NA NDIQ