PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti

Picture of INA
INA

21/05/2024

Pas kallëzimit të mëparshëm të djalit të një të pandehuri në një rast që po zhvillohet në Prokurorinë Themelore Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, pasditen e djeshme Ministria e Punëve të Brendshme ka kryer një aksion në të cilin është ndaluar gjyqtari i Gjykatës së Lartë.

Në bazë të njoftimit të dorëzuar nga MPB, BSB, Departamenti i Policisë Kriminale, Departamenti i Krimit Ekonomik dhe Korrupsionit, prokurori publik në fjalë nga Prokuroria Themelore Publike për Prokurorinë e Ndjekjes së Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka lëshuar një Urdhër për zbatimin e procedurës hetimore ndaj dy personave për të cilët ekziston dyshimi se kanë kryer një vepër penale “Shpërblimi për ndikim të kundërligjshëm” nga neni 359 i Kodit Penal, njoftojnë nga Prokuroria Publike.

Sipas informacioneve të marra nga parashtruesi i ankesës, i dyshuari i parë, duke përdorur pozitën e tij zyrtare dhe duke marrë ndikim, në mënyrë të rrejshme i ka premtuar favore të akuzuarit (babait të ankuesit) në një procedurë tjetër që është duke u zhvilluar në Prokurorinë Themelore Publike për ndjekjen penale të krimit të organizuar dhe korrupsionit, dhe në mënyrë të rreme kanë përfaqësuar se do të kryenin ndikim së bashku me të dyshuarin e dytë.

Mbrëmjen e djeshme, përveç propozimeve për bastisje në disa lokacione, prokurori në fjalë në Gjykatën Themelore Penale Shkup ka dorëzuar edhe propozim për caktimin e masës së paraburgimit për të dyshuarin e parë, duke vlerësuar se janë plotësuar kushtet. Duke marrë parasysh se bëhet fjalë për një gjyqtar në gjykatën më të lartë në vend – Gjykatën e Lartë, i cili gëzon imunitet, dhe i cili u kap në flagrancë në kryerjen e veprës penale, propozimi përmes Gjykatës Themelore Penale i është dorëzuar për vendim Këshilli Gjyqësor të RMV-së, të cilit gjatë natës i është hequr imuniteti, pas së cilës sot Gjykata Themelore Penale Shkup do të vendosë për masën e propozuar.

Provat e mbledhura dhe kontrollet e deritanishme ofrojnë bazë ligjore që prokurori publik në fjalë të propozojë masën e paraburgimit vetëm për të dyshuarin e parë i cili është kapur në kryerjen e veprës penale, ndërsa në lidhje me të dyshuarin e dytë deri më tani, ndërsa për të dysharin e dytë provat nuk japin bazë për të propozuar masën më të rreptë të sigurisë. Hetimi vijon deri në verifikimin e plotë të të gjitha rrethanave dhe pretendimeve”, thuhet në deklaratën e PTHP-së.

TË FUNDIT
33 minuta
BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024
36 minuta
Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja
2 orë
Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq
3 orë
Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati
5 orë
Daniel Serwer: Suksesi i Kosovës s’i konvenon Vuçiqit

ME TE LEXUARA

3 orë
Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati
1 ditë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët...
2 orë
Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq
23 orë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
36 minuta
Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja
20 orë
Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve
33 minuta
BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024
17 orë
Taravari e nisi me shkarkim të drejtorëve ekonomikë! Deri të premten pritet të zgjidhet problemi i sallave kirurgjike

LEXO MË SHUMË

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati

daniel server

Daniel Serwer: Suksesi i Kosovës s’i konvenon Vuçiqit

kirurg kozmetik

Kirurgut kozmetik i ndalohet ushtrimi profesionit në Austri, tani punon në Maqedoni

arme statistik

Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit

ora-rryma-evn-struja

Fillon procedura parlamentare për plotësimin e Ligjit për Energjetikën për uljen e çmimit të energjisë elektrike nga 1 korriku

sylvinjo silvinjo

Sylvinho: Ishim në grupin e “vdekjes” por largohemi nga Europiani me kokën lart, të provojmë emocionet e Botërorit

INFO

NA NDIQ