PTHP i reagon Mexhitit: Rasti i Onkologjisë të mos shfrytëzohet për qëllime politike

Picture of INA
INA

10/11/2023

VMRO-DPMNE kërkon të vazhdohet afati për dëgjimin e ekspertëve dhe funksionarëve publik

Prokuroria Publike ka reaguar ndaj deklaratës së sotme të ministrit të Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti, sa i përket rastit të Onkologjisë. Nga prokuroria u kanë bërë thirrje politikanëve që të mos e shfrytëzojnë rastin për qëllime politike.

“Prokuroria publike zhvillon procedurë parahetimore dhe nuk vepron me kërkesë të personave tjerë. Informatat ndahen vetëm në masën që nuk do të dëmtojë procedurën. Prokurorët publik punojnë me përgjegjësi dhe duke respektuar thelbësisht të gjitha afatet ligjore. Prokuroria publike i bën thirrje politikanëve që të përmbahen nga shfrytëzimi i këtij rasti të ndjeshëm për qëllime politike”, thonë nga prokuroria.

Ndërkohë, grupi parlamentar i VMRO – DPMNE-së, ka dorëzuar sot propozim vendim për ndryshim dhe plotësim të vendimit për themelimin e Komisionit Anketues për rastin e Onkologjisë, me të cilën kërkohet të vazhdohet edhe për 30 ditë afati për dëgjimin e ekspertëve dhe bartësve aktual dhe të mëhershëm të funksioneve publike.

“Informatat që janë dhënë nga personat e dëgjuar deri më tani, imponojnë nevojën që të shqyrtohen të gjitha informatat tjera dhe të vazhdohet afati i punës së komisionit në pjesën e thirrjes së bartësve të funksioneve publike, persona udhëheqës në institucionet dhe të zgjerohet fushëveprimi i periudhës, të cilës i referohet duke përfshirë edhe periudhën nga prilli i vitit 2023, të cilës i referohet raporti i Fondit për Sigurim Shëndetësor”, deklaroi Rashela Mizrahi, kryetare e Komisionit Anketues.

Deri më tani janë dëgjuar më shumë se 50 persona ministra dhe zëvendësministra aktual dhe të mëhershëm, drejtor, udhëheqës të sektorëve, të punësuar në institucionet kompetente edhe atë në Ministrinë e Shëndetësisë, Fondin e Sigurimit Shëndetësor, “Malmed”, Klinikën Universitare për radioterapi dhe onkologji. Mizrahi i bëri thirrje shumicës parlamentare dhe partive të tjera të opozitës që të mbështesin këtë propozim./KlanMacedonia

TË FUNDIT
8 minuta
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
6 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
9 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
14 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

14 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
14 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
9 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
15 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
6 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
15 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
15 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
8 minuta
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

INFO

NA NDIQ