Publikohet shpallja për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të KSHPK-së, të vjetrit pa të drejtë rizgjedhje

INA
INA

08/11/2023

Është publikuar shpallja publike për zgjedhjen e kryetarit dhe anëtarëve të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) dhe sipas vendimit të miratuar nga Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut, anëtarët aktual të KSHPK-së nuk kanë të drejtë rizgjedhje.

Sipas kushteve në konkurs, personat që në çfarëdo mandati kanë mbajtur postin e kryetarit të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit, ose kanë qenë anëtarë të KSHPK-së, pavarësisht kohëzgjatjes së mandatit, nuk mund të zgjidhen as për kryetar ose anëtar të Komisionit Shtetëror.

Secili kandidat për kryetar duhet të ketë të paktën dhjetë vjet përvojë pune pas përfundimit të arsimit të lartë, prej të cilave më së paku tetë vite përvojë pune në fushat e zbulimit apo parandalimit të korrupsionit, sundimit të ligjit apo qeverisjes së mirë, ndërsa për anëtar të KSHPK-së, përveç dhjetë vitesh përvojë pune, mjaftojnë gjashtë vjet përvojë pune në fushat e zbulimit apo parandalimit të korrupsionit.

Në bazë të Ligjit për parandalimin e korrupsionit dhe konfliktit të interesit, Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut, njëkohësisht shpalli Thirrje deri te Shoqatat e gazetarëve, Shoqatat e tjera dhe fondacione për pjesëmarrje në intervistimin e kandidatëve të cilët plotësojnë kushtet për emërimin e kryetarit apo anëtarëve të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit.

Të gjitha Shoqatat e gazetarëve që janë themeluar konform ligjit, përkatësisht të regjistruara për më shumë se pesë vjet dhe çdo Shoqatë apo fondacion i regjistruar në përputhje me ligjin dhe me të paktën pesë vjet përvojë në fushën e parandalimit të korrupsionit, sundimin e ligjit ose qeverisje e mirë kanë të drejtë të paraqiten në konkursin dhe të marrin pjesë në intervistë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

oliver spasovski

Arma e lidhur me vrasjen e dyfishtë është e në ekspertizë, ndarja e më shumë informatave nuk është e mirë për hetimin, thotë Spasovski

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Kovaçevski: Qeveria teknike është e rregulluar me Ligj, dihen ministritë që i takojnë opozitës

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

granit plavaa

Sulmohet në burg vrasësi i Liridona Ademajt, ka tentuar dhe vetëvrasjen

radojcic milan

Ngrihet alarmi pas urdhërarrestit ndaj Radoiçiqit/ Ky mund të jetë plani i Serbisë!

mickoski gerqec

LSDM: Skandal i ri, Mickoski në të njëjtën tavolinë me të arrestuarin për trafikim të 32 kilogramëve drogë nga Gërçeci

vmro-dpmne

OBRM-PDUKM: Talat Xhaferi është i padenjë për postin e kryeministrit

oliver spasovski

Spasovski: Inspektorët do të mbajnë përgjegjësi nëse vërtetohet se kanë shpërndarë informacione për vrasjen e Vanjës

INFO

NA NDIQ