Sa shtetas të Maqedonisë dhe të Kosovës punojnë në Kroaci?

Picture of ina-online
ina-online

19/09/2023

Sipas të dhënave të zyrtare të autoriteteve kroate për angazhimin e fuqisë punëtore dhe lejeve të punës për të huajt, në këtë vend janë dhënë mbi 100 mijë leje pune për të huajt gjatë shtatë muajve të parë të këtij viti, përcjell INA.

Për nga numri i lejeve prijnë qytetarët e Bosnjë-Hercegovinës me mbi 25 mijë leje pune në Kroaci. Në vendin e dytë janë qytetarët e Serbisë me 17.395 leje të lëshuara, ndërsa shtetasit e Nepalit janë në vendin e tretë – 13.325. Në vendin e katërt janë qytetarët e Maqedonisë, të cilëve u janë dhënë 10.322 leje pune. Por nuk janë të paktë as shtetasit, pasi që 6524 qytetarë të saj kanë marrë leje pune në Kroaci.

Dega kryesore për të cilën janë dhënë leje është ndërtimi me 39146 leje të dhëna, ndërsa në vendin e dytë renditet sektori i turizmit dhe hotelerisë me 37022 leje. 13,260 punëtorë të huaj gjetën punë të reja në industri, 5,742 në transport dhe komunikacion, ndërsa 3,094 të huaj janë të punësuar në tregtinë në Kroaci.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
3 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
4 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
5 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
5 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës

ME TE LEXUARA

3 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
1 ditë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
11 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
2 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
1 ditë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
10 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

arben taravari

Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

sleep-gjumi-baby

Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit

Saranda

Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale

liqeni i ujmanit

Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

INFO

NA NDIQ