Punonjësit e OpenAI kërcënojnë me dorëheqje, 500 nga 700 punonjësit thonë se kanë siguruar pozicione në Microsoft

INA
INA

21/11/2023

Shumica e stafit në OpenAI kanë kërcënuar të japin dorëheqje nga kompania dhe t’i bashkohen Microsoft-it, i cili ka punësuar drejtorin ekzekutiv të OpenAI, Sam Altman dhe ish-bashkëthemeluesin Greg Brockman, për të udhëhequr një “ekip të ri të kërkimit të AI të avancuar”.

Në një letër drejtuar bordit të OpenAI që u raportua këtë mëngjes nga Ëired dhe gazetarja Kara Swisher, më shumë se 500 punonjës aktualë të OpenAI thonë se “Microsoft na ka siguruar se ka pozicione për të gjithë punonjësit e OpenAI në këtë filial të ri nëse zgjedhim të bashkohemi”.

Letra thotë se punonjësit e OpenAI do të largohen nëse bordi nuk rivendos Altman dhe Brockman dhe më pas të jep dorëheqje. Por duke parë që bordi tashmë ka bërë zgjedhjen e tij, duke vendosur të qëndrojë në vend dhe duke emëruar një drejtor të ri ekzekutiv të ri, ndërsa Altman dhe Brockman shkojnë në Microsoft, duket se Microsoft mund të ketë gjetur vetëm disa qindra punonjësit e parë të Altman, duke supozuar se ata kanë të drejtë lidhur me premtimin e kompanisë për t’i punësuar të gjithë.

Punonjësit e OpenAI që nënshkruan letrën akuzojnë bordin e kompanisë se ka rrezikuar punën e tyre, dhe se ka “minuar misionin dhe kompaninë tonë”. Ata gjithashtu refuzojnë idenë se OpenAI po ecë përpara shumë shpejt pa u shqetësuar për sigurinë.

“Puna jonë për sigurinë dhe qeverisjen e AI formëson normat globale”, shkruan ata.

Swisher raporton se aktualisht ka 700 punonjës në OpenAI dhe se më shumë nënshkrime janë ende duke i shtuar letrës. Letra duket se është shkruar para ngjarjeve të natës së kaluar, duke sugjeruar se ajo ka qarkulluar para shkarkimit të Altman. Kjo do të thotë gjithashtu se mund të jetë tepër vonë që bordi i OpenAI të veprojë sipas kërkesave të memorandumit, nëse ata madje dëshirojnë ta bëjnë këtë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

whatsapp-main-600x360

WhatsApp së shpejti do të mundësojë ndarjen e imazheve dhe videove me kualitet origjinal

meta-logo-1

Meta anulon mundësinë për të biseduar me miqtë nga Facebook në Instagram

Bitcoin

Bitcoin vendos rekord të ri vjetor duke kapërcyer vlerën e 43 mijë dollarëve

Bitcoin

Bitcoin kap vlerën e 41 mijë dollarëve. Pse po rritet pikërisht tani?

iphone- telefon mobil

Shumica nuk i dinë këto gjëra për iPhone

gta6

Rrjedh ‘traileri’ i GTA 6, zbulohen detajet e para

iphone- telefon mobil

Tre këshilla si të zgjidhni smartfonin e duhur Android

Elon Musk X twitter

A mund të falimentojë X (ish-Twitter) nën udhëheqjen e Elon Musk?

chat-gpt

“ChatGPT” festoi ditëlindjen e parë dhe ja si ndryshoi botën brenda një viti

INFO

NA NDIQ