Putin: Ekonomia ruse u tkurr, por tejkaloi pritshmëritë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2023

Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënë të martën se ekonomia ruse mund të jetë tkurrur 2.5 për qind më 2022, mirëpo ka pasur performancë më të mirë sesa që e kanë pritur shumë ekspertë.

Putin i ka bërë këto deklarata pas një takimi me zyrtarë të lartë rusë, përfshirë ministrin e Financave dhe shefin e Bankës Qendrore, dhe ka thënë se duhet të stimulohet rritja e pagave.

“Dinamika aktuale ka qenë më e mirë sesa që e kanë parashikuar shumë ekspertë. Sipas Ministrisë për Zhvillim Ekonomik, bruto-prodhimi i brendshëm i Rusisë në periudhën janar-nëntor 2022 është ulur, mirëpo vetëm 2.1 për qind”, ka thënë Putin.

“Shumë ekspertë në shtetin tonë, pa i menduar të huajt, kanë parashikuar ulje prej 10 dhe 15 për qind, madje edhe 20 për qind. Për vitin në përgjithësi, ulja pritet të jetë 2.5 për qind”, ka thënë ai.

Lufta në Ukrainë dhe vendosja e sanksioneve perëndimore kanë dëmtuar shumë sektorë të ekonomisë ruse, përfshirë edhe kufizimin e eksporteve të naftës dhe gazit.

TË FUNDIT
11 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!
20 orë
Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm
1 ditë
Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli
2 ditë
Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim
3 ditë
Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!

ME TE LEXUARA

20 orë
Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm
11 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

Makron Macron

Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Narendra Modi

Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim

zelenski

Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

anije1

Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

INFO

NA NDIQ