Putin nënshkroi dekrete për afatin ushtarak

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2023

Presidenti i Rusisë, Vlladimir Putin sot nënshkroi dekret me të cilin u lejohet rusëve me shtetësi të dyfishtë, si dhe atyre që jetojnë në një shtet tjetër të mund ta kryejnë shërbimin ushtarak. Tani armatës ruse mund t’i bashkohen edhe persona pa shtetësi.

Deri më tani, rusët që kishin shtetësi të dyfishtë nuk mund t’i bashkoheshin ushtrisë ruse, ndërsa të huajt pas nënshkrimit të një marrëveshjeje. Putin nënshkroi gjithashtu një dekret që heq kufirin e moshës për ata që duan të jenë pjesë e ushtrisë ruse. Deri më tani, rusët që donin të bashkoheshin me ushtrinë duhej të ishin nën 40 vjeç, dhe të huajt duhej të ishin nën 30 vjeç.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

Biden

Biden: Netanyahu bën një gabim në Gaza

ari-stoli

Ari arrin çmim rekord

donaldtrump

“Zelensky të heq dorë nga territoret”- Plani i Trump për t’i dhënë fund luftës

Putin

Putini po humbet afër 1,000 ushtarë në Ukrainë çdo ditë, Inteligjenca Britanike sjell detajet, tregon pasojat për Rusinë

Vucic-Macron

Sonte takimi i madh Macron-Vuçiq, Franca e qartë me Serbinë për Kosovën

david cameron

Cameron: Mbështetja britanike për Izraelin nuk është e pakushtëzuar

INFO

NA NDIQ