Putin nënshkruan ligjin, Rusia tërhiqet nga Traktati Gjithëpërfshirës për Ndalimin e Testeve Bërthamore

INA
INA

02/11/2023

Presidenti Vladimir Putin nënshkroi të enjten në ligj deratifikimin nga Rusia të Traktatit Gjithëpërfshirës të Ndalimit të Testeve Bërthamore (CTBT), një marrëveshje historike që synonte të ndalonte plotësisht të gjitha testet bërthamore.

Sipas mediave të huaja, teksti i ligjit thotë se Moska nuk do të jetë më e detyruar nga ndalimi i testeve bërthamore të mbështetur nga OKB, duke filluar nga 2 nëntori.

Si Rusia ashtu edhe Shtetet e Bashkuara nënshkruan traktatin në vitin 1996.

Pjesëmarrëse të tjera të traktatit përfshijnë Kinën, Indinë, Pakistanin, Korenë e Veriut dhe Izraelin, si dhe Egjiptin dhe Iranin, të cilët të dy nuk kanë zhvilluar ende armë bërthamore vetë.

Si rezultat, CTBT nuk hyri kurrë në fuqi pasi nuk u ratifikua nga të gjithë nënshkruesit e kërkuar.

Kremlini më parë mohoi se kishte për qëllim të kryente teste të armëve bërthamore edhe nëse do të bënte deratifikimin e marrëveshjes.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

mexhiti arabi

Mexhiti: Maqedonia e Veriut dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të forcojnë bashkëpunimin në shëndetësi

INFO

NA NDIQ