Putin nënshkruan ligjin, zyrtarët rusë nuk duhet të përdorin fjalë të huaja

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2023

Presidenti rus, Vladimir Putin ka nënshkruar një ligj që ndalon zyrtarët e Kremlimit të përdorin fjalë të huaja gjatë kryerjes së detyrave. Udhëheqësi rus ka amenduar një ligj të vitit 2005 për të mbrojtur dhe mbështetur statusin e rusit, sipas një njoftimi të bërë me dije nga qeveria.

“Kur përdoret rusishtja si gjuhë shtetërore e Federatës Ruse, nuk lejohet përdorimi i fjalëve dhe shprehjeve që nuk korrespondojnë me normat e rusishtes moderne, me përjashtim të fjalëve të huaja që nuk kanë ekuivalente përkatëse të përdorura gjerësisht në rusisht”, thuhet në reagim.

Një listë e fjalëve të huaja që mund të përdoren ende është vendosur të publikohet veçmas, raporton Reuters. Vitin e kaluar, rregullatori rus i komunikimit urdhëroi mediat të heqin raportet që përshkruanin sulmin e Moskës ndaj Ukrainës si një “sulm, pushtim ose shpallje lufte”.

TË FUNDIT
4 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
1 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
2 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
2 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë
3 ditë
Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

ME TE LEXUARA

1 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
4 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

LEXO MË SHUMË

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

Biden

Biden përpiqet të bindë G7 të përdorë pasuritë ruse të ngrira në perëndim si ndihma për Ukrainën! Propozimi arrin deri në vlerën 50 miliardë dollarë

INFO

NA NDIQ