Putin nuk i lë asgjë rastësisë, ja si presidenti rus do të kandidojë i vetëm në zgjedhjet e marsit

INA
INA

09/02/2024

Siç merrej me mend, i vetmi politikan civil, jo-regjim dhe i hapur kundër luftës, Boris Nadezhdin nuk u pranua në zgjedhjet presidenciale ruse, të cilat do të mbahen nga 15 deri më 17 mars. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve Ruse gjeti, siç tha, një mori nënshkrimesh të falsifikuara dhe të rreme në kandidaturën e tij, dukshëm më shumë se 5 për qind e lejuar. Ai duhej të mblidhte 100.000 nënshkrime, gjë që e bëri Boris Nadezhdin.

Ai pretendon se ka 200.000, por ka dorëzuar 105.000, por siç pritej, nuk ishte as e mjaftueshme. Pa dyshim, Boris Nadezhdin tha se ai do të apelojë në Gjykatën e Lartë Ruse, por është e vështirë të besohet se diçka mund të ndryshojë atje. Kështu regjimi skualifikoi të vetmin politikan që kishte qëndrim tjetër dhe Vladimir Putin do të ketë kundër tij vetëm 3 “konkurrentë” sistematikë të parëndësishëm, të cilët janë aty vetëm për hir të shfaqjes së zgjedhjeve demokratike dhe mimikës.

Edhe pse ishte e qartë se Boris Nadezhdin nuk do të mund të kërcënonte Putinin, i cili, sipas detyrës së Kremlinit, duhet të marrë më shumë se 80 për qind të votave, regjimi nuk guxoi të lejonte që Nadezhdini as të merrte pjesë në zgjedhje. Kremlini nuk dëshiron që Vladimir Putin të mërzitet apo që dikush dhe asgjë të “errësojë” fitoren e tij të pestë të lavdishme zgjedhore.

Ai doli në përfundimin se nuk donte asnjë shfaqje, sepse regjimi autokratik nuk toleron kandidatë që nuk mund t’i kontrollojë. Vetëm “demokracia dekorative” mund të kalojë. Regjimi nuk pranon të shohë as përqindjen më të vogël të rusëve që kundërshtojnë luftën. Kujtojmë se Boris Nadezhdin u mbështet nga shumë politikanë dhe figura publike liberale dhe demokratike ruse.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rusia moska

Qeveria amerikane ka sanksionuar anëtarët e një grupi të lidhur me Rusinë për “operacione të destabilizimit” të dyshuar në Moldavi

stoltenberg nato

Stoltenberg: NATO, e përkushtuar që Ukraina të triumfojë

biden-putin

Biden e quan Putinin ‘bir i çmendur kurve’

mark rutte biden

“Politico”: Mark Rutte gëzon mbështetjen e Biden për t’u bërë shef i NATO-s

rusia moska

Rusia tërhiqet nga marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 me Britaninë

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Tramp: Navalni ishte guximtar, por nuk duhet të kthehej në Rusi

German Foreign Minister Annalena Baerbock speaks during a news conference following a meeting with her Polish and French counterparts in Lodz, Poland March 1, 2022. Tomasz Stanczak/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. POLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN POLAND.

Takimi i G20-ës në Brazil, Baerbock: Bota nuk e harron se çfarë ka bërë Putini

izrael tel aviv gaza

Izraeli humbi 25 miliardë dollarë në tre muaj! Sa do të kushtojë lufta në Gaza?

Aleksej Navalny

Ekipi i Alexei Navalny: Trupi i tij do të mbahet edhe dy javë për analiza kimike

INFO

NA NDIQ