Putin: Rusia ka testuar me sukses një raketë të re strategjike me energji bërthamore

INA
INA

06/10/2023

Presidenti rus Vladimir Putin ka njoftuar se Rusia ka kryer me sukses një test të gjeneratës së re të raketës lundruese me energji bërthamore.

“Është kryer testimi i fundit i suksesshëm i Burevestnik, një raketë lundrimi me rreze globale me një instalim bërthamor, një sistem shtytës bërthamor”, citohet të ketë thënë Putin.

Presidenti rus po fliste në Forumin Valdai në Soçi të Rusisë.

Programi për zhvillimin e Buresvestnik u bëri i ditur nga Putin në muajin mars të vitit 2018 si pjesë e një nisme më të gjerë për të zhvilluar një gjeneratë të re të raketave ndërkontinentale dhe hipersonike.

Midis tyre ishin raketa balistike Kinzhal dhe automjeti hipersonik Avangard me rrëshqitje.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

biden trump

Trump: Biden është kërcënimi i vërtetë për demokracinë, jo unë

izrael tel aviv gaza

Forcat izraelite të Mbrojtjes: Mbi 100 ushtarë izraelitë të vrarë që nga operacioni tokësor

serbet rusi mercenar serb

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

INFO

NA NDIQ