Putin: Serbia është aleati më i besueshëm i Rusisë

ina-online
ina-online

07/03/2024

Analisti për Ballkanin Perëndimor nga Instituti i “Evropës së Re”, Jakub Bielamowicz, në profilin e tij në X ka postuar një fjalim të presidentit rus Vladimir Putin.

Gjatë fjalimit të Putinit në Festivalin Botëror të Rinisë, ka deklaruar se serbët janë aleatët më të besueshëm të Rusisë”.

“Për shekuj, serbët kanë qenë aleatët më të besueshëm të Rusisë. E dimë, kujtojmë dhe e vlerësojmë këtë”, tha Putin derisa ishte i rrethuar nga të rinjtë.

Në anën tjetër Serbia vazhdon të refuzojë t’i vendosë sanksione Rusisë, si kundërpërgjigje ndaj agresionit në Ukrainë.

Është i vetmi shtet në Ballkan e pothuajse në tërë Evropën që nuk e ka bërë një gjë të tillë, duke theksuar haptazi se nuk do ta bëjnë edhe në të ardhmen.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

republika serpska

Republika Sërpska miraton raport që e mohon genocidin në Srebrenicë

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

andrej plenkoviq hdz

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje kroaci

Kroaci: Mbi 3,7 milionë qytetarë votojnë për Parlamentin e ri

kris hill

“Të ngulet në hu”, kërcënohet me vdekje ambasadori amerikan në Beograd

Igli Hasani2

Hasani në Hagë ankesa për shqiptarët në Preshevë

INFO

NA NDIQ